BREAKING NEWS

Djali i saj sulmoi Berishën, jep dëshminë në Polici nëna e 31-vjeçarit

Djali i saj sulmoi Berishën, jep dëshminë në Polici
x
BREAKING NEWS

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon ashpër ‘VATRA’

"Akt i turpshëm dhe skandaloz"/ Sulmi ndaj Berishës, reagon
x
BREAKING NEWS

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori merret në pyetje nga policia

Deklaroi se Gerti Shehu kishte probleme të shëndetit mendor, doktori
x
BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e objektit të shkatërruar, dyshohet se...

VIDEO/ Shpërthimet në veri të Kosovës, publikohen pamjet e
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x

Bota

VIDEO/ Çfarë po ndodh? Raketat e frikshme shihen në Ukrainë. Publikohen pamjet

VIDEO/ Çfarë po ndodh? Raketat e frikshme shihen në

Ofensiva e nisur nga Ukraina për të rimarrë tokat e humbura vazhdon. Lajmi se 5 persona humbën jetën nga bombardimet ruse në Kherson mëngjesin e sotëm rriti tensionin në rajon. Ndërkohë që ndodhin këto, sëfundmi është shfaqur edhe arma e fundit që do të përdoret nga Ukraina, e cila ka një fuqi shkatërruese të frikshme si edhe preçizion tepër të madh.

Deri më tani ukrainasit kanë përdorur sistemet raketore amerikane HIMARS, të cilat njihen si ndër më të avancuarat për të goditur objektiva ushtarakë deri në qindra kilometra larg, por raketat e fundit duket se e rrisin edhe më tepër aftësinë e Ukrainës për të goditur forcat ruse në zemër të tyre.

Llogaria në Twitter ‘Ukraine Weapons Tracker’ njoftoi se trupat ukrainase përdorën raketat HIMARS/M30A1 të furnizuara nga SHBA-ja në frontin Kherson. Këto sisteme janë më të avancuara se ato të mëparshmet dhe mësohet se janë përdorur për të goditur objektiva shumë thellë në brendësi të vijës së frontit të rusëve.

Madje, këto raketa janë përdorur pikërisht për të shkatërruar dy urat që lidhin dy brigjet e lumit Dnipro në Kherson.

Me marrjen e sistemeve HIMARS/ M30A1, Ukraina tashmë mund të godasë thuajse çdo objektiv rus në brendësi të territorit të tyre.