Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

VIDEO/ Publikohen për herë të parë pamjet e shpërthimeve bërthamore

Video: 

Postuar: 20/03/2017 - 22:53

Janë publikuar për herë të parë, filmimet e testeve bërthamore amerikane të cilat janë zhvilluar mes viteve 1945 dhe 1962

Shpërthimet masive dhe të tmerrshme në shkretëtirën kanë ndodhur në Nevada dhe rajonin e Paqësorit janë xhiruar gjatë Luftës së Ftohtë.

Fizikanti amerikan ka skanuar në format digital 4200 filmime të testeve bërthamore, duke zbuluar sekretin e vetëm 750 filmimeve, por në youtube ka publikuar vetëm 65 prej tyre.

Në kohën kur e ardhmja e konflikteve globale është e paqartë, shkencëtarët amerikan që punuan me filmimet, u shprehen se publikimi nuk kishte vetëm për qëllim kthimin e imazheve në format dixhital, por edhe rritjen e ndërgjegjësimit se çfarë force shkatërruese kanë armët bërthamore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 28/03/2017 - 22:49

Një rast tronditës ku një fëmijë në Indi ka ardhë në jetë me një anomali, ku ndryshe nga të tjerët, ai kishte 3 këmbë.

Postuar: 28/03/2017 - 22:38

“Askush në Bashkimin Evropian nuk e pëlqen bojkotin”-thekson eurodeputeti sllovak, Eduard Kukan.

Postuar: 28/03/2017 - 22:38

Shpeshherë është shpejtësia ajo që të ha kokën duke shkaktuar aksidente vdekjeprurëse.

Por në ndonjë rast edhe të ecësh shumë ngadalë mund të kushtojë shumë.

Postuar: 28/03/2017 - 21:41

Një çift në Tennessee, SHBA është arrestuar pas përpjekjes për të shitur foshnjën e  tyre katër muajsh në Craigslist tek një oficer i infiltruar policie.

Postuar: 28/03/2017 - 20:46

Rikthehet frika e fruthit në Europë.

Postuar: 28/03/2017 - 20:08

Një pako e dyshimtë është gjetur afër Shtëpisë së Bardhë për të cilën Shërbimet Sekrete Amerikane kanë nisur një hetim ndaj saj.

Postuar: 28/03/2017 - 18:23

Një gjeneral rus kritikoi dje ashpër koalicionin e SHBA për goditjet ndaj infrastrukturës siriane gjatë luftës ndaj militantëve të ISIS, përfshi dhe një digë të rëndësishme ener