Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vihet në pranga autori i shpërthimit pranë autobusit të Dortmund, ja rrëfimi i tij

Postuar: 21/04/2017 - 11:46

Ndryshe nga sa u dyshua sulmi mbi autobusin e Borussia Dortmund nuk u krye nga ISIS. Një 28-vjeçar i quajtur Sergej W është arrestuar në Gjermani, pasi dyshohet se është atentatori i sulmi ndaj autobusit të ekipit të Borussia Dortmund, më 11 prill.

Lajmi u bë i ditur nga autoritetet gjermane. Sipas prokurorisë, e cila përjashtoi aktin e terrorizmit, i riu ka vepruar për arsye ekonomike.

BBC shkruan se Sergej W, me shtetësi të dyfishtë, ruse dhe gjermane, dyshohet se ka organizuar sulmin me qëllim rrëzimin e vlerës së aksioneve të klubit gjerman në bursë në mënyrë që të përfitonte shuma të mëdha parash duke spekuluar më pas me vlerën e tyre.

Ai kishte blerë një paketë me 15 mijë aksione me një çmim prej 78 mijë euro dhe nëse aksionet e Borusia-s binin ai do të fitonte 3,9 milionë euro. Ngjarja ndodhi më 11 prill pak çaste para fillimit të takimit kundër Monaco-s, në Gjermani afër autobusit të Borussia Dortmund ndodhën 3 shpërthime nga ku mbeti i lënduar mbrojtësi Marc Bartra.

Sipas mediave gjermane eksplozivi është vendosur në rrugë dhe ka shpërthyer kur po kalonte autobusi, rreth 10 kilometra larg stadiumit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/03/2018 - 14:18

Rinoceronti i fundit i bardhë i mbijetuar në botë ka ngordhur.Rinoceronti mashkull ka pasur probleme me shëndetin prej disa kohësh thanë kujdestarët e tij. Sudani jetoi në Konservatorin Ol Pejeta në Kenia.Ai ngordhi të hënën pasi komplikimet e shëndetit u përkeqësuan ndjeshëm.

Postuar: 20/03/2018 - 14:13

Një fëmijë ka gjetur një fosil 65 milionë vjeç në afërsi të fushës së futbollit në Oregon të SHBA dhe ekspertët nuk kanë idenë se si ka arritur ai deri aty.

Postuar: 20/03/2018 - 13:55

Sulmet ajrore kanë vrarë 15 fëmijë dhe dy gra që strehoheshin në një shkollë në enklavën Guta Lindore të Sirisë.Ekipet e shpëtimit thanë se civilët janë fshehur në shkollë për t

Postuar: 20/03/2018 - 10:16

NATO ka filluar transferimin e stafit në selinë e re në Bruksel.

Postuar: 20/03/2018 - 09:27

Një adoleshente ka humbur jetën pasi telefoni i saj shpërtheu ndërsa po fliste.Uma Oram vdiq në shtëpinë e saj në Kheriakani të Indisë.Raportohet se adoleshentja e kishte vendos

Postuar: 20/03/2018 - 09:14

Ish presidenti i Francës Nicolas Sarkozy, është dërguar në paraburgim këtë të martë në mëngjes, si pjesë e hetimit mbi dyshimet e fondeve libiane për fushatën e tij presidencial

Postuar: 20/03/2018 - 07:56

Pas numërimit të votave në zgjedhjet e së dielës në Rusi, presidenti Vladimir Putin ka marrë një fitore spektakolare me rreth 77 për qind të votave, teksa me mandatin e ri gjash