BREAKING NEWS

“Faktet janë kokëforta”/ Epidemiologu Alimehmeti publikon studimin: Vdekshmëria e koronavirusit është krahasuar me vdekshmërinë që sjell një aksident automobilistik. Lajmi i mirë është që…

“Faktet janë kokëforta”/ Epidemiologu Alimehmeti publikon
x

Bota

Vihet në dyshim besueshmëria e OBSH, nxjerr një tjetër version duke përhapur alarm: Po, ka prova që koronavirusi transmetohet nga ajri

Vihet në dyshim besueshmëria e OBSH, nxjerr një tjetër

Pandemia e COVID-19 ka vënë në dyshim besueshmërinë tek Organizata Botërore e Shëndetësisë, pas ndryshimeve që kjo e fundit ka bërë sërish në lidhje më rekomandimet se si duhet të ruhemi nga COVID-19 si edhe me deklaratat në lidhje me përhapjen e koronavirusit. Edhe pse kanë kaluar tashmë 7 muaj që nga shpërthimi i pandemisë, shkenca dhe institucionet ndërkombëtare nuk kanë ende një përgjigje zyrtare përfundimtare rreth një protokolli të sëmundjes dhe trajtimit të saj.

Me anë të një deklarate Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka prova të reja që sugjerojnë se koronavirusi mund të përhapet nga grimca të vogla të mbetura në ajër.

Transmetimi përmes ajrit nuk mund të përjashtohet në ambiente të mbushura me njerëz, të mbyllura ose të ajrosura dobët, tha Benedetta Allegranzi, udhëheqëse teknike për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve, pranë OBSH-së.

Një ditë pasi një grup shkencëtarësh thanë se OBSH po nënvlerësonte rrezikun e transmetimit të virusit vdekjeprurës nga ajri, një zyrtar i lartë i organizatës tha se “ekzistojnë prova të shpërndarjes së COVID-19 nga ajri, por që kjo nuk është përfundimtare”.

Duke folur në një konferencë për media në Gjenevë të martën, Benedetta Allegranzi, udhëheqësi teknik i OBSH-së për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit, tha: “Mundësia e transmetimit të ajrit në ambiente publike – veçanërisht në kushte shumë specifike, të mbushura me njerëz, të mbyllur, të ajrosur dobët cilësimet që janë përshkruar, nuk mund të përjashtohen”.

“Megjithatë, provat duhet të mblidhen dhe të interpretohen, dhe ne po vazhdojmë ta bëjmë këtë”, shtoi ai.

Një letër e hapur e më shumë se 200 shkencëtarëve ka akuzuar ditë më parë OBSH-në për nënvlerësimin e mundësisë së transmetimit të koronavirusit përmes ajrit.

“Ky nuk është sulm kundër OBSH-së. Është një debat shkencor, por e kemi ndjerë se kemi nevojë të dalim në publik, sepse ata nuk pranuan t’i dëgjojnë provat edhe pas shumë bisedave me ta”, tha Jimenez.

OBSH-ja, deri më tani, ka thënë se virusi transmetohet nga spërkatjet kur njerëzit kolliten ose teshtijnë.

Më të lexuarat