BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Bota

Vijojnë protestat kundër reformës së pensioneve

Vijojnë protestat kundër reformës së pensioneve

Me pjesëmarrje relativisht të kufizuar të punonjësve dhe incidente sporadike, raundi i 14-të i demonstratave dhe aksioneve të grevës kundër reformës së sistemit të pensioneve në Francë përfundoi të martën pasdite.

Sipas sindikatës së majtë CGT, numri i demonstruesve ishte pothuajse 900,000 në të gjithë vendin, ndërsa në Paris ishte rreth 300,000. Përkundrazi, sipas vlerësimeve të autoriteteve policore, demonstruesit në Paris ishin rreth 30.000.

Në margjinat e mobilizimit në Paris pati incidente të kufizuara që rezultuan me plagosjen e një punonjësi policie dhe arrestimin e 17 protestuesve, siç njoftoi policia.

Analistët politikë spekulojnë se sot ishte ndoshta raundi i fundit i mobilizimit të grevës për sistemin e ri të pensioneve, të cilin qeveria e vendit tashmë ka nisur ta zbatojë. Sistemi kishte kaluar edhe në Gjykatën Kushtetuese, e cila kishte dhënë një mendim pozitiv.

Përfaqësuesit e sindikatës theksojnë se opinioni publik francez është ende kundër reformës së pensioneve dhe vlerësojnë se do të ketë forma të reja reagimi social ndaj planeve të qeverisë.