BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Viktor Orban sulmon hapur Von der Leyen dhe Alex Soros: Forca e errët kundër Hungarisë

Viktor Orban sulmon hapur Von der Leyen dhe Alex Soros: Forca e errët

Von der Leyen dhe Alex Soros janë në qendër të billbordeve të shpërndarë nga qeveria e Orban, në kuadër të një konsultimi me qytetarët për mbrojtjen e sovranitetit.

Kryeministri Hungarez i është rikthyer strategjisë së tij se forcat globale që qëndrojnë në hije po përpiqen të ndërhyjnë në politikën e vendit.

Qeveria e Hungarisë zbuloi të premten një fushatë billbordesh që tregon Ursula von der Leyen, presidente e komisionit europian, Alex Soros, djali i George Soros dhe kryetari aktual i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur, me sloganin: "Le të mos kërcejmë në melodinë e tyre".

Billbordet janë pjesë e të ashtuquajturit konsultim kombëtar mbi mbrojtjen e sovranitetit, i cili përfshin një pyetësor që qeveria hungareze do t'ia dërgojë çdo qytetari për çështje të tilla si mbështetja e BE-së për Ukrainën. Mediat e huaja raportojnë se fushata e re ka ripërtërirë shqetësimet se qeveria hungareze po promovon mesazhe antisemite, shkruan The Guardian. 

“Orbán u përpoq të minonte Junckerin duke e lidhur atë me Sorosin, tani ai po përpiqet ta bëjë këtë me djalin e Soros dhe Von der Leyen. KE i udhëhequr nga von der Leyen është shumë i butë ndaj Orbanit,” tha Attila Ara-Kovács, një anëtar i PE partia opozitare e Koalicionit Demokratik të Hungarisë, duke shtuar se sjellja e qeverisë hungareze ishte antisemitike dhe anti-BE. Fushata mund të shënojë një pikë kthese në marrëdhëniet e qeverisë hungareze me Brukselin.

Fushata e billbordit vjen në një kohë kur ka gjithashtu shqetësime për planet e qeverisë për një projekt-ligj të ri të sovranitetit, i cili mund të ushtrojë më shumë presion mbi zërat e pavarur brenda vendit.

“Në masën që ky projektligj mund të synojë të kriminalizojë dhe ose frikësojë shoqërinë e pavarur civile dhe organizatat e medias, kjo është shumë e rrezikshme, dhe shpresoj se kjo nuk është rruga që Hungaria zgjedh të ndjekë”, tha ambasadori i SHBA në Budapest, David Pressman.

Qeveria hungareze, e cila në të kaluarën ka insistuar se kundërshton të gjitha format e antisemitizmit, nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Por në një kohë kur komunitetet hebreje anembanë Evropës janë gjithnjë e më shumë të shqetësuara për antisemitizmin, billbordi i ri nuk ka kaluar pa u vënë re.

Në vitin 2019, një fushatë e qeverisë hungareze synonte biznesmenin hungaro-amerikan George Soros dhe presidentin e atëhershëm të KE-së, Jean-Claude Juncker, duke e shtyrë komisionin të akuzonte Budapestin për promovimin e një teorie konspirative. Tani, Orbán duket se po i kthehet temës.

 

Më të lexuarat