BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Virusi i ri alarmon ekspertët, infektohen 35 persona në këtë shtet. Ja çfarë thonë shkencëtarët

Virusi i ri alarmon ekspertët, infektohen 35 persona në këtë

Shkencëtarët po gjurmojnë një virus të ri, me prejardhje nga kafshët në Kinën Lindore që ka infektuar të paktën disa dhjetëra njerëz.

Romani henipavirus Langya (LayV) u gjet në 35 pacientë në provincat Shandong dhe Henan. Shumë prej tyre kishin simptoma të tilla si ethe, lodhje dhe kollë.

Ata mendohet se e kanë marrë vitusin nga kafshët.Nuk ka asnjë provë deri më tani që LayV mund të transmetohet mes njerëzve.

Studiuesit e zbuluan virusin kryesisht te gocat. Zbulimi u theksua në një letër të shkruar nga studiues nga Kina, Singapori dhe Australia dhe e botuar në New England Journal of Medicine këtë muaj.

Një nga studiuesit, Wang Linfa nga Shkolla Mjekësore Duke-NUS në Singapor, i tha Global Times shtetërore të Kinës se rastet e LayV të gjetura deri më tani nuk kanë qenë fatale ose shumë serioze, kështu që “nuk ka nevojë për panik”.

Megjithatë, tha zoti Wang, ka ende nevojë për të qenë vigjilent pasi shumë viruse që ekzistojnë në natyrë kanë rezultate të paparashikueshme kur infektojnë njerëzit.

Qendra e Tajvanit për Kontrollin e Sëmundjeve tha të dielën se po i kushtonte “vëmendje të madhe” zhvillimit të LayV.

LayV është një lloj henipavirusi, një kategori virusesh zoonotike që mund të kalojë nga kafshët te njerëzit.

Viruset zoonotike janë shumë të zakonshme, por kanë tërhequr më shumë vëmendje që nga fillimi i pandemisë Covid.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha se shkencëtarët vlerësojnë se tre në çdo katër sëmundje infektive të reja ose të shfaqura te njerëzit vijnë nga kafshët.

Kombet e Bashkuara kishin paralajmëruar më parë se bota do të shohë më shumë sëmundje të tilla me rritjen e shfrytëzimit të kafshëve të egra dhe ndryshimeve klimatike.