BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Bota

Virusi Nipah, një kërcënim tjetër pandemik/ Shkencëtari i Oksfordit lëshon paralajmërimin e frikshëm: Mund të vrasë një në dy veta. Ja simptomat që shfaq dhe si transmetohet

Virusi Nipah, një kërcënim tjetër pandemik/

Në kohën kur bota po vazhdon të përballet me Covid-19, ekziston një tjetër virus që mund të konsiderohet si një nga kërcënimet e ardhshme pandemike.Paralajmërimi u dha nga një shkencëtar, i cili ishte pjesë e ekipit të krijimit të vaksinës së Oksfordit, AstraZeneca.

Virusi është emërtuar Nipah dhe për të nuk ka as trajtim mjekësor dhe as vaksinë.

Nëse do të kishim një delta të virusit Nipah, ne do të kishim një transmetim të madh të virusit, duke kapur një përqindje vdekshmërie në rreth 50%”, tha Dame Sarah Gilbert të enjten në Festivalin e Letërsisë Cheltenham, në Britaninë e Madhe.

Virusi Nipah nuk është i ri dhe ka qarkulluar prej vitesh. Në vitin 1999, virusi arriti në Malajzi dhe u strehua tek lakuriqët e natës, duke u transmetuar nga pemët frutore në fermat e derrave, që bashkë me frutat, ata ushqeheshin edhe me mbetjet e lakuriqëve të natës.

Transmetimi mendohet të ketë ndodhur nëpërmjet ekspozimit të pambrojtur ndaj sekrecioneve nga derrat, ose kontaktit të pambrojtur me indet e një kafshe të sëmurë.

Rreth 105 persona vdiqën brenda tetë muajsh pasi pësuan koma, ethe dhe inflamacion të trurit nga virusi. Nipah vrau rreth 40 përqind të të infektuarve.

Ky virus transmetohet te njerëzit nga kafshët, nga ushqimet e kontaminuara dhe nga kontaktet njerëzore.

Më të lexuarat