Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vizita e Trump në “zemër” të Islamit për të dhënë mesazhin e fortë

Postuar: 19/05/2017 - 18:37

Arabia Saudite ka përgatitur një pritje spektakolare për të mirëpritur Presidentin amerikan Donald Trump, duke injoruar shqetësimet në rritje rreth temperamentit të tij.

Trump do të rikonfirmojë të shtunën se Mbretëria Saudite është forca kryesore rajonale.

Zyrtarët sauditë thonë se vendimi i Presidentit amerikan për ta bërë Riadin stacionin e parë të turit të tij në shumë vende, dërgon një mesazh të fuqishëm duke nënvizuar ndikimin e Arabisë Saudite pas tetë viteve të marrëdhënieve të tensionuara midis dy vendeve kur në krye të Shtëpisë së Bardha ishte Barak Obamës.

Vizitat e shumta të Trump kanë në agjendë ambicioze që kanë për synim ta dëshmojnë si një udhëheqës global.

Së pari, ai do të mbajë një fjalim mbi Islamin në vendlindjes e fesë në Arabinë Saudite dhe më pas do të zhvendoset në Jerusalem dhe në Romë, kryeqendrat e dy feve të tjera monoteiste. Udhëtimi i tij do të përfundojë në një vizitë në NATO dhe në Samitin G7.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 29

Lajme nga e njejta kategori

Trump sulmon sërish CNN, pas korrektimit të lajmit për WikiLeaks

Postuar: 09/12/2017 - 20:23

Donald Trump ka sulmuar sërish dje rrejtin CNN për ljame të rreme, pasi u detyrua të korrigjonte një lajm që dukej se implikonte adminsitratën e tij në një skandal të publikimit të dokumenteve të falsifikuara.
 
Egjipti njofton zbulimin e tumave 3,500-vjeçare

Postuar: 09/12/2017 - 20:03

Egjipti njoftoi sot zbulimin e dy varreve të lashta  në qytetin jugor të Luxor të cilat datojnë rreth 3,500 vjet më parë, teksa qeveria përpiqet të ringjallë sektorin e d
Johnson kërkon lirimin e britanikes së burgosur në Iran

Postuar: 09/12/2017 - 19:39

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, ka arritur sot në Iran për të lobuar rreth lirimit të një gruaje iraniano-britanike të burgosur në Teheran.
Sulmet e reja saudite lënë gjashtë të vdekur në Jemen

Postuar: 09/12/2017 - 19:27

Të paktën gjashtë civilë u vranë dje dhe të tjerë u plagosën nga sulmet ajrore të Arabisë Saudite në zona rezidenciale të Jemenit, teksa Riadi vazhdon fushatën  kundër e
Trump: Sistemi politik amerikan i manipuluar, i infektuar nga brenda

Postuar: 09/12/2017 - 19:21

Presidenti amerikan Donald Trump është i manipuluar dhe i sëmurë nga brenda.
 
Kinë, shopërthimi në fabrikën kimike lë 2 të vdekur, 7 të varrosur në inerte

Postuar: 09/12/2017 - 19:02

Dy njerëz kanë ndekur dhe shtatë të tjerë janë mbuluar nga inertet pas një shpërthimi në një fabrikë kimikatesh në qytetin Lianyungang, të provincës lindore kineze Jiangsu.
Paris, protesta kundër vendimit të Jeruzalemit para vizitës së Natanyahut

Postuar: 09/12/2017 - 18:56

Qindra demonstrues dolën sot në qendër të kryeqytetit të Francës për të protestuar kundër njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit, para vizitës së kryeministrit Benjami