BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Vladimir Putin bën lëvizjen e befasishme brenda “Wagner”, në krye të grupit mercenar do të vendoset gjenerali që ka bërë “kërdi” në Ukrainë

Vladimir Putin bën lëvizjen e befasishme brenda “Wagner”,

Yevgeny Prigozhin kaloi pothuajse një dekadë duke ndërtuar grupin paraushtarak Wagner. Ai u bë një “faktor kyç” në përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë dhe trupat e Prigozhin ndihmuan në përhapjen e ndikimit rus në të gjithë globin, duke mbështetur aleatët e Presidentit Vladimir Putin në Afrikë dhe Siri. Tani vdekja e tij ka ndezur një stuhi spekulimesh për të ardhmen e grupit. Zyrtarët perëndimorë të sigurisë po pyesin se kush do ta zërë vendin e tij dhe çfarë do të ndodhë me mercenarët që ai dikur udhëhiqte. Dr Joana de Deus Pereira, studiuese e lartë në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha për “BBC” se vdekja e Prigozhin ka të ngjarë të çojë në "një rindërtim të caktuar" të grupit. Shumë emra janë lakuar, megjithatë së fundmi ka qarkulluar një hipotezë e frikshme.

Lideri i ri

“Gjenerali rus Sergei Surovikin mund të bëhet shefi i ri i Wagner”, spekulojnë mediat ruse.Surovikin mori pjesë në një takim me udhëheqjen e departamentit ushtarak algjerian, gjë që tregon fillimin e fushatës për emërimin në pozicionin e mbajtur nga themeluesi i kësaj kompanie private ushtarake, Yevgeny Prigozhin. Në këtë përfundim arritën mediat ruse, pas fotos së gjeneralit Surovikin, që u shfaq në rrjetet sociale. Siç zbuloi platforma "TP Cheka-OGPU", fotografia e Surovikin është bërë në Algjeri, ku ai shkoi në një takim me udhëheqjen ushtarake të atij vendi të Afrikës së Veriut.Sipas disa mediave ruse, Surovikin ishte me rroba civile në të gjitha takimet, gjë që konfirmon shkarkimin e tij nga radhët e Forcave të Armatosura Ruse. Edhe më herët, më 4 shtator, u shfaq një foto e Surovikin teksa ecte me gruan e tij në Moskë.

"Gjenerali Armagedon"

Surovikin, i quajtur "Gjenerali Armagedon" për përdorimin e taktikave të bombardimit gjatë ndërhyrjes së Rusisë në luftën civile të Sirisë, drejtoi shkurtimisht fushatën e Rusisë në Ukrainë vitin e kaluar përpara se të shkarkohej në janar. Ai u bë i njohur në mesin e kritikëve të linjës së ashpër të institucionit ushtarak rus, duke përfshirë shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili u vra në një aksident ajror muajin e kaluar. Ndërsa mercenarët e Wagner marshuan në Moskë në fund të qershorit, ai u shfaq në një video duke mbajtur një pushkë sulmi në prehrin e tij, duke i nxitur ata të ktheheshin prapa. Gjenerali, i cili u vlerësua publikisht nga Prigozhin, u zhduk nga sytë e publikut pas rebelimit. “New York Times” raportoi se inteligjenca amerikane besonte se ai kishte ditur paraprakisht për revoltën, sfidën më të madhe ndaj autoritetit të Presidentit Vladimir Putin në 24 vitet e tij në pushtet. Media të ndryshme raportuan se Surovikin po hetohej për bashkëpunim të mundshëm në grushtin e shtetit. Agjencia shtetërore e lajmeve RIA tha muajin e kaluar se ai ishte shkarkuar nga posti i kreut të forcave ajrore dhe zëvendësi i tij Viktor Afzalov kishte marrë detyrën. Raportet e pakonfirmuara këtë muaj thanë se Surovikin ishte emëruar kreu i komitetit të mbrojtjes ajrore të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura, i cili grupon Rusinë dhe tetë shtete të tjera ish-sovjetike.

Epoka pas Prigozhin

Sakaq, mercenarët e Wagner janë duke përjetuar momente të vështira dhe duket se gjenden në “qiell të hapur”, pas vdekjes së Prigozhin. “Anëtarët e ushtrisë mercenare Wagner, të cilët u dërguan në një pauzë verore pas rebelimit, nuk mund të gjejnë punë, askush nuk dëshiron t'i punësojë ata”, shkruan media e pavarur ruse "Mozemo pozniste" (MO). Media thekson se atyre iu thaqë në gusht të fillonin të kërkonin punë të tjera për të mbajtur veten. Megjithatë duket se ata e kanë të vështirë të gjejnë punë të paguara mirë, në kompanitë e mbrojtjes, fabrikat dhe Gardën Kombëtare Ruse. Në vend të kësaj, ata janë të "detyruar" të punojnë si shofer taksie, punëtorë fizikë në kantieret e ndërtimit dhe roje sigurie apo portierë. Mercenarët nuk mund të gjejnë punë as në zinxhirin e restoranteve të “Burger King”. Madje, mediat raportuan më parë se spitalet ruse filluan t'i hedhin ushtarët në rrugë sepse ata nuk mund të paguanin faturat e tyre. Megjithatë, me Surovikin duket se për Wagner do të nisë një epokë e re.