BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Bota

Vladimir Putin del me vendimin e minutave të fundit, ja çfarë ka planifikuar të instalojë në territoret e aneksuara nga Ukraina

Vladimir Putin del me vendimin e minutave të fundit, ja çfarë

Në katër rajonet ukrainase të aneksuara nga Rusia do të instalohen gjykata federale dhe gjykatat e territoreve do të integrohen në sistemin gjyqësor rus sa më shpejt të jetë e mundur, sipas Vladimir Putin.

“Katër subjekte të reja janë bërë pjesë e Rusisë – DPR (Republika Popullore e Donetskut), LPR (Republika Popullore e Luhansk), Zaporizhzhia dhe rajonet Kherson. Në këto territore, është planifikuar të krijohen gjykata federale”, tha presidenti rus Putin të martën duke folur në Kongresin e 10-të Gjith-Rus të Gjyqtarëve në Kremlin.

“Gjykata e Lartë, së bashku me organet e tjera, ka shumë punë për të bërë në formimin e përbërjeve të reja të gjykatave dhe integrimin e shpejtë të gjykatave në sistemin gjyqësor rus. Dhe kjo duhet bërë sa më shpejt të jetë e mundur”, ai tha.

Nëpërmjet procesit të aneksimit, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, Moska ka njohur katër rajone të Ukrainës si territor rus.

Kjo përfshin Luhansk dhe Donetsk – shtëpia e dy republikave separatiste të mbështetura nga Rusia, ku luftimet kanë vazhduar që nga viti 2014 – si dhe Kherson dhe Zaporizhzhia, dy zona në Ukrainën jugore që janë pushtuar nga forcat ruse që menjëherë pas fillimit të pushtimit.