BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Bota

Vladimir Putin dhe Kim Jong Un ballë për ballë në Rusi, ja dy njerëzit e pushtetshëm që u ulën krah tyre, bisedat sekrete dhe “dora” e Kinës pas takimit,  zbardhet çfarë u fol në tryezën që “trazoi” botën

Vladimir Putin dhe Kim Jong Un ballë për ballë në Rusi, ja

“Jam thellësisht i bindur se ushtria dhe populli rus do të jenë të suksesshëm në operacionin ushtarak special që po zhvillohet aktualisht.” Kim Jong Un theksoi fitoren e Rusisë në luftën kundër Ukrainës, duke i premtuar Vladimir Putinit "mbështetje totale dhe të pakushtëzuar", për të gjitha masat e marra nga Moska. “Ne do të jemi gjithmonë me Rusinë”, përfundoi presidenti i Koresë së Veriut në takimin që pati me kreun e Kremlinit në kozmodromin Vostochny, në rajonin Amur, në Siberi, pranë qytetit Tsiolkovsky. Pas dy orësh bisedimesh, fillimisht në prani të delegacioneve dhe më pas ballë për ballë, Putin dhe Kim hëngrën një darkë të bollshme të bazuar në rosë, gaforre dhe viçi mermeri. “Falë vullnetit dhe forcës sonë, ne po vazhdojmë rrugëtimin tonë së bashku”, tha Kim, duke forcuar efektivisht marrëdhëniet diplomatike me Rusinë.

Delegacioni

Një bisedë tejet sekrete u zhvillua në sallën e mbledhjeve në katin e parë të godinës teknike të kompleksit të raketave hapësinore Soyuz-2. Pheniani dërgoi figura të shquara, duke konfirmuar rëndësinë e takimit. Midis tyre ishte shefi i departamentit të Komitetit Qendror të Partisë së Punëtorëve, dhe sekretarët e Komitetit Qendror Oh Soo Yong dhe Park Tae Seong. Të pranishëm ishin gjithashtu Choe Son Hui, ministri i jashtëm, i njohur në Perëndim për organizimin e një samiti me Donald Trump dhe Jo Chun Ryong, drejtor i departamentit të industrisë së municioneve dhe ministrin e mbrojtjes, Kang Sun Nam. Gjithashtu me Kim janë Ri Pyong Chol, nënkryetar i Komisionit Qendror Ushtarak të Partisë së Punëtorëve dhe motra Kim Yo Jong. Ri ka gradën më të lartë ushtarake të ushtrisë dhe është përgjegjës për mbikëqyrjen e industrisë së mbrojtjes.

“Pasardhësja” e Kim Jong Un

Sakaq, Kim Yo-Jong është një nga figurat kryesore në peizazhin politik të Koresë së Veriut dhe një këshilltare e vëllait. Ajo ishte e pranishme në Singapor në vitin 2018 kur vëllai i saj u takua me Presidentin e atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump. Ajo shërbeu gjithashtu si përfaqësuese e Koresë së Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore 2018, të organizuara në Korenë e Jugut. Ajo është shpesh e pranishme në ngjarjet zyrtare, por është gjithmonë e kujdesshme të ecë disa hapa pas vëllait të saj. Kim në fakt shihet si një pasuese e mundshme e vëllait të saj dhe ka fituar një reputacion të frikshëm gjatë viteve. Ndërsa vëllai i saj iu nënshtrua trajtimit mjekësor në tetor 2014, ajo mori përsipër shumë nga detyrat e tij dhe muajin pasardhës u emërua zëvendësdrejtoreshë e parë e departamentit të fuqishëm të propagandës së partisë. përgjegjës për përhapjen e propagandës së Koresë së Veriut dhe zhvillimin e kultit të personalitetit të vëllait të tij, i modeluar sipas atij të gjyshit të tij. Dhe në vitin 2021 ajo u promovua në organin më të lartë vendimmarrës të vendit, Komisionin e Çështjeve të Shtetit.

“Dora” e Kinës

Kozmodromi Vostochny ishte vendi ideal për të folur për hapësirën. Nuk është rastësi që Putini ofroi të ndihmonte Korenë e Veriut në ndërtimin e satelitëve, duke pritur për të kuptuar nëse Kim, në këmbim, pranoi t'i shiste armë Moskës, veçanërisht municione që do të plotësonin furnizimet e Kremlinit për të zgjatur luftën në Ukrainë. Në sfondin e aksit të ri Moskë-Phenian është edhe hija e Pekinit. Sipas shumicës së analistëve, problemet reale në tryezë për Xi dhe njerëzit e tij kanë pak ose aspak të bëjnë me çështjen e Ukrainës, pasi prioriteti i saj është ekonomia. Në të njëjtën kohë Pekini është i përfshirë në një konfrontim me Shtetet e Bashkuara të ndërlikuar nga një karakteristikë: në Luftën e re të Ftohtë të dy pretendentët janë në të njëjtën kohë rivalë gjeopolitikë dhe partnerë tregtarë, ekonomia e njërit është e lidhur ngushtë me atë të tjetrit.  Në këtë rast, për të dyja palët, dobësitë ekonomike i shtohen atyre politike. Asnjë nga palët e interesuara nuk mund të lejojë të bëjë një hap pas. Kjo është gjithashtu arsyeja pse një bosht Phenian-Moskë ka bekimin e Pekinit: është një sistem më shumë për të mbajtur nën kontroll kundërshtarin kryesor.Lufta kundër armiqve të përbashkët fillon këtu.

Më të lexuarat