BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda me akuza të forta: Ma ka vrarë shteti, sot do të mbushte 22 vjeç

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda
x
BREAKING NEWS

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do të jetë i pranishëm

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara të Ramës, mos u fshihni pas fustanit të Alibeajt

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara
x
BREAKING NEWS

Përmendja e Ramës në çështjen “McGonigal”/ Berisha jep lajmin, zbulon lëvizjen e radhës: Shqipëria vërshon drejt Tiranës, ja DATA

Përmendja e Ramës në çështjen
x
BREAKING NEWS

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit: Deputetë pa sens protagonizmi dhe identitet politik

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit:
x
BREAKING NEWS

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat: Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me ish-zyrtarin e FBI? Habit me përgjigjen Gazment Bardhi

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me
x
BREAKING NEWS

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja çfarë çova në SPAK

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja
x

Bota

Vladimir Putin ‘fik’ Macron me vendimin e fundit

Vladimir Putin ‘fik’ Macron me vendimin e fundit

Pas “jo”-së për Joe Biden , vjen ajo për Emmanuel Macron . Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të takohet me homologun e tij francez. Këtë e ka konfirmuar asistenti i presidentit rus. Yury Ushakov u tha gazetarëve në mënyrë të prerë: "Jo tani për tani. Macron ka folur për këtë disa herë, duke thënë se dëshiron të mbajë kontakte dhe dialog me Putinin, por deri më tani nuk janë ndërmarrë hapa konkretë në këtë kontekst". Referenca është intervista me kreun e Elysee, i cili të dielën e kaluar foli për komunikimet e rregullta me carin: "Unë mbaj gjithmonë kontakte të rregullta direkte me Putinin. Izolimi është gjëja më e keqe", ishin fjalët e tij. 

Ditët e fundit, Shtëpia e Bardhë ka tentuar gjithashtu një dialog me Kremlinin. Dhe edhe një herë ftesa u refuzua: "Është e pamundur për Rusinë të pranojë kushtin e vendosur nga presidenti amerikan Joe Biden për negociatat për Ukrainën, domethënë që trupat e Moskës së pari të largohen nga territori ukrainas". Dhe kështu një tjetër konfirmim erdhi nga Moska: "Operacioni special ushtarak vazhdon", edhe nëse "Putini mbetet i hapur për dialog". As përpjekja gjermane, e datës 15 shkurt, nuk ishte e mjaftueshme për të ndaluar Moskën. Sipas asaj që kancelari gjerman Olaf Scholz pranoi për takimin e tyre për luftën, "kisha çdo shpresë se ishte ende e mundur të parandalohej kjo luftë e pakuptimtë dhe brutale". 

Prandaj edhe ato të SHBA-së dhe Francës duket se janë vrima në ujë. Në fakt, nëse Macron flet për "një izolim", mohimi vjen nga Rusia. Në të vërtetë, Putin do të marrë pjesë në samitin e Bashkimit Ekonomik Euroaziatik më 9 dhjetor. Edhe për këtë rast, cari do të vizitojë kryeqytetin e Kirgistanit: " Do të jetë në Bishkek , po, të premten. Pritet", përfundoi Ushakov, duke lënë të kuptohet se presidenti rus nuk është edhe aq i izoluar.