BREAKING NEWS

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë së Transportit dhe Tatimeve për rritjen e çmimit të patentës, e cilëson në kundërshtim me ligjin dhe paralajmëron se do monitorojë tregun 1 vit

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë
x
BREAKING NEWS

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i bashkisë Bulqizë u arrestua pasi prishi pazaret e Belinda Ballukut

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i
x
BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në Britani? Çuçi ultimatum Bravernan dhe zbardh bisedimet e takimit: Të amnistohen shqiptarët të cilët punojnë në...

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në
x
BREAKING NEWS

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër, “Apeli” dënon me 25 vite burg Arsen Stojkun, autori është mik i Licëve, ja si ndodhi ngjarja

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër,
x
BREAKING NEWS

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me ‘ultimatum’ në banesën e të shumëkërkuarit në Durrës, por ‘surprizohet’ nga ajo çfarë i gjen babait të tij

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me
x
BREAKING NEWS

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si presidenti Vuçiç bashkëpunoi me hakerat izraelitë për të eliminuar nga politika liderin opozitar

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si
x
BREAKING NEWS

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë rrezikon të shpërthejë, ja si mund të përsëritet katastrofa “Fukushima”

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh
x
BREAKING NEWS

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po përgatitet për tre sulme “vdekjeprurëse” kundër Rusisë, ja plani i fshehtë për marrjen e Krimesë

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po
x

Bota

Vladimir Putin merr goditjen e fortë në Afrikë, avioni misterioz bombardon “besnikët e tij”, shkatërrohet plotësisht baza ushtarake e grupit mercenar “Wagner”

Vladimir Putin merr goditjen e fortë në Afrikë, avioni misterioz

Një aeroplan misterioz ka fluturuar ditën e djeshme mbi një pjesë të territorit të Republikës Qendrore të Afrikës dhe ka hedhur bomba në disa objektiva ushtarakë. Sipas autoriteteve lokale, një nga këto objektiva ishte një fabrikë e vjetër përpunimi pambuku e kthyer në një bazë ushtarake. Por kjo bazë ushtarësh është ajo e Wagner-it, agjencia ruse e kontraktorëve e pranishme në vend prej disa vitesh. Një episod i cilësuar si serioz nga autoritetet e Afrikës Qendrore, të cilët denoncuan shkeljen e hapësirës së tyre ajrore, por nuk arritën të identifikonin mjetet e përdorura për të kryer bombardimin.

Detajet nga sulmi

Qyteti i Bossangoa u përfshi në aksionin e aeroplanit misterioz. E vendosur në prefekturën Ouham, në pjesën veriperëndimore të vendit, pozicioni i saj është shumë strategjik. Në fakt ndodhet përgjatë rrjedhës së lumit Bahr Sara, një nga më të rëndësishmit në zonë, dhe këtu konvergojnë disa nga arteriet rrugore më vitale në vend. Nuk është rastësi që Bossangoa, gjatë historisë së fundit, ka qenë gjithmonë në qendër të ngjarjeve më të rëndësishme që përfshijnë (dhe tronditën) Republikën e Afrikës Qendrore. Vitet e fundit, shumë grupe të lidhura me CPC (Koalicioni i Patriotëve për Ndryshim) kanë zënë vend këtu. Bëhet fjalë për formimin e rebelëve që luftojnë kundër qeverisë aktuale të Presidentit Faustin-Archange Touadera. Ata konsiderohen të afërt me ish-presidentin François Bozizé , deponimi i të cilit në vitin 2013 nisi luftën e vazhdueshme civile. Rëndësinë strategjike të Bossangoa i japin edhe kulturat e shumta të pambukut, shumë të kërkuara në tregun ndërkombëtar. Struktura u transformua fillimisht në një bazë ushtarake nga ushtarë francezë të dërguar nga Parisi si pjesë e misionit Sangaris . Më pas, helmetat blu të misionit Minusca zunë vendet e tyr . Nga viti 2021, siç theksohet në AgenizaNova, këtu janë vendosur "këshilltarët ushtarakë aleatë" të qeverisë Bangui. Domethënë forcat e kontraktorëve të Wagner-it. Avioni misterioz që bombardoi Bossangoa, siç raportohet në Jeune Afrique nga kryebashkiaku Pierre Denamguere, kishte në shënjestër ish-fabrikën e pambukut. Objektivi atëherë ishte të bombardonte forcat e Wagner.

Pse ndodhen aty ushtarët e Wagner?

Sulmi është politikisht i bujshëm, sepse kishte në shënjestër aleatët kryesorë të forcave qeveritare. Nëse rebelët do të kishin sulmuar, episodi mund të lidhej me dinamikën e luftës civile në vazhdim. Megjithatë, bastisja ajrore është kryer me një mjet që sigurisht ka ardhur nga hapësira ajrore e një shteti tjetër. Me shumë mundësi, siç nënkuptohet nga vetë kryebashkiaku i Bossangoa, avioni mbërriti nga Çadi aty pranë. Forcat Wagner janë të vendosura në rajonin Ouham për të ndihmuar qeverinë qendrore në rimëkëmbjen e plotë të zonës. Prej vitesh, presidenti i Afrikës Qendrore Touadera ka nisur një proces jozyrtar afrimi me Moskën. Jozyrtare, sepse Kremlini nuk ka dërguar kurrë trupa në vend, por ka favorizuar ardhjen e dhjetëra kontraktorëve të treguar si "këshilltarë ushtarakë" të paspecifikuar nga qeveria Bangui. Por nuk është mister që ata janë pikërisht stafi i Wagner, kompania e themeluar nga "kuzhinieri i Putinit", Yevgeny Prigozin. Në fund të fundit, operacione të ngjashme nga pala ruse janë duke u zhvilluar në vende të tjera afrikane, duke filluar nga Mali.

Pasojat e mundshme

Burime zyrtare në qeverinë e Afrikës Qendrore kanë premtuar një reagim të shpejtë. Për Bangui-n, ajo që ndodhi ishte një poshtërim i vërtetë: askush nuk vuri re një avion që hynte nga një vend tjetër dhe askush nuk ishte në gjendje ta përgjonte atë. "Është një akt i poshtër i kryer nga armiqtë e paqes”, thuhet në një shënim nga autoritetet Bangui, ky akt nuk do të mbetet i pandëshkuar dhe hapja e një hetimi gjyqësor tashmë është rregulluar për të përcaktuar përgjegjësinë për incidentin". Por është e qartë se episodi nuk ka të bëjë vetëm me ngjarjet e brendshme në Republikën e Afrikës Qendrore. Ushtarët e Wagner përfaqësojnë krahun e armatosur të Kremlinit përfshirë këtu Ukrainën. Ajo që ndodhi mund të jetë një sinjal "i thjeshtë" i nisur në Bangui, si dhe një paralajmërim i rëndësishëm për Moskën dhe për kontraktorët e Prigozhin.

Më të lexuarat