BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Vladimir Putin në alarm, Sekretari amerikan i Mbrojtjes vizitë të paparalajmëruar në Kiev, inteligjenca e Ukrainës nxjerr faktet që po tronditin Moskën

Vladimir Putin në alarm, Sekretari amerikan i Mbrojtjes vizitë të

Snajperi mori karakteristika thuajse legjendare gjatë shekullit të njëzetë dhe dekadave të para të shekullit të njëzetë e një. Të shtënat apo aksesi në të dhënat e armiqve janë konsideruar gjithmonë si një element që i jep prestigj forcave të armatosura: një mburrje që, veçanërisht në kohë lufte, bëhet një pasuri kombëtare: një mjet për të lartësuar cilësitë e forcave të armatosura, por edhe si propagandë ndaj aktorëve të jashtëm, miq dhe armiq. Tani një rekord botëror mbresëlënës dhe tragjik i ka tronditur të gjithë: snajperi më vdekjeprurës në botë është ukrainas. Një sulmues i ushtrisë së Kievit, i përfshirë në luftën kundër pushtuesve rusë për më shumë se një vit e gjysmë, ka vendosur një rekord të ri botëror në luftime duke vrarë një armik nga një distancë prej 3800 metrash.

Rekordi i Ukrainës

Shërbimi i brendshëm i inteligjencës së Kievit, SBU, në fakt e ka konfirmuar këtë. “Kjo e shtënë u qëllua nga një oficer special i shërbimit të sigurisë me një pushkë ukrainase Volodar Obriyu,” raportoi SBU. Gjithçka lidhet me një video që tregon vrasjen e ushtarit rus. “Snajperët e SBU po ndryshojnë rregullat në mbarë botën, duke demonstruar aftësinë për të punuar në mënyrë efektive në distanca fantastike”, njoftoi shërbimi i brendshëm siç raportohet nga Ansa. Për shërbimet e sigurisë ukrainase, kjo është një goditje e rëndësishme, veçanërisht përsa i përket imazhit, duke qenë se ky rekord shërben edhe për të riafirmuar cilësitë e forcave në një kohë kur Perëndimi duket se e ka “harruar” disi luftën që po vazhdon me Rusinë. Në këtë kuptim, shfaqet koincidenca kohore e goditjes nga 3800 metra dhe vizita e befasishme në Kiev nga kreu i Pentagonit, Lloyd Austi, që vërteton angazhimin e Shteteve të Bashkuara pavarësisht interesit të dukshëm për atë që po ndodh mes Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës. Bota e ka kthyer vëmendjen prej Ukrainës kah luftimet në Rripin e Gazës gjë që i brengos ukrainasit. Ata druhen se lodhja e botës, agjendat politike dhe resurset e kufizuara do të bëjnë që të ketë më pak ndihma për ushtrinë e tyre, duke ia dobësuar mundësitë vendit të tyre për t’i bërë ballë luftës me Rusinë. Lodhja, sipas disa ekspertëve, vjen nga fakti se dinamikat në terren janë shumë më të vogla se në vitin 2022, kur Forcat e Armatosura të Ukrainës ia dolën t’i përzinin forcat ruse nga disa rajone.

Mesazhi i Zelensky-t

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka dërguar një mesazh jo shumë premtues për bashkëqytetarët e tij dhe për të gjithë Perëndimin, si të thuash i “shpërqëndruar” nga lufta mes Izraelit dhe Hamasit në Lindjen e Mesme. Lufta në Ukrainë “nuk është një film” dhe “nuk do të përfundojë së shpejti”, theksoi Zelensky gjatë takimit me CEO të Fox Corporation Lachlan Murdoch dhe gazetarë nga “Fox News” dhe “The Sun”. "Për disa arsye, njerëzit e trajtojnë luftën në Ukrainë si një film dhe presin që të mos ketë pauza të gjata në ngjarje, që tabloja para syve të tyre të ndryshojë gjithmonë, të ketë surpriza çdo ditë. Por për ne, për Luftëtarë, ky nuk është një film. Këto janë jetët tona. Kjo është punë e përditshme e vështirë. Dhe nuk do të mbarojë sa më shpejt që ne do të donim, por ne nuk kemi të drejtë të heqim dorë dhe nuk do të dorëzohemi."

Arritja e Kievit

Rëndësia thuajse mitologjike e gjuajtësve të mprehtë në radhët e një ushtrie vlen në çdo konflikt, qoftë edhe të fundit. Në Luftën e Dytë Botërore, emrat e snajperëve sovjetikë si Vasily Zajcev ose Lyudmila Pavlivenko u bënë legjendarë. Snajperët më të mirë janë bërë "kampionë" të vërtetë gjatë viteve të fundit, duke filluar me ata që luftuan në ushtritë perëndimore gjatë konflikteve të zhvilluara midis Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore. Mjafton të thuhet se deri në vitin 2017, rekordin e mbante ushtari britanik, Craig Harrison, i cili në vitin 2009 vrau një taleban në Afganistan nga 2475 metra lartësi. Në vitin 2017, rekordi u thye nga një kanadez nga Joint Task Force 2 i vendosur në Irak, i cili gjatë luftimeve arriti të godasë një objektiv armik nga një distancë prej 3540 metrash. Dhe është pikërisht kjo goditje që ishte rekordi deri në atë të shpallurën në Ukrainë nga SBU.