BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Bota

Vladimir Putin në ditët e tij të fundit, e gjithë Rusia në prag të kolapsit, ja kush pritet ta marrë pushtetin në Moskë, zbulohen skenarët e “errët” pas vdekjes së Prigozhinit

Vladimir Putin në ditët e tij të fundit, e gjithë Rusia

Ish-udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin parashikoi nga qelia e tij e burgut se Rusia së shpejti do të shembet. Girkin u arrestua dy muaj më parë për kritikat ndaj Presidentit Vladimir Putin dhe e quajti atë një " frikacak mediokër". Ky ish-operativ i FSB-së, i cili përdor edhe emrin ushtarak Strelkov, që në rusisht do të thotë shigjetar, përmes avokatit të tij tha se Rusia është në prag të kolapsit. Gjithashtu, ai u ofrua si një forcë bashkuese për 'patriotët' e mbetur. Blogeri ultranacionalist është shprehur disa herë se Putini dhe gjeneralët e tij nuk kanë arritur mjaftueshëm në luftën në Ukrainë, madje duke bërë thirrje për mobilizimin e plotë të popullsisë ruse. Tre javë pasi gjykata e Moskës vendosi se Girkin do të qëndrojë në burg, të hënën, me ndihmën e avokatit të tij, ai publikoi një mesazh në Telegram nga paraburgimi në Lefortovo. Girkin, i cili dikur drejtonte një grup militantësh rusë në Donetsk, akuzoi autoritetet ruse për dështimin për t'iu përgjigjur problemeve dhe sfidave më urgjente të vendit, duke paralajmëruar se problemet e Rusisë së shpejti do të hynin në një 'fazë terminale' që do të çonte në kolapsin e të gjithë sistemit. Girkin përmendi gjithashtu liderin e grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili vdiq në një aksident avioni afër Moskës muajin e kaluar, duke thënë se rebelimi i dështuar i liderit mercenar kundër udhëheqjes ushtarake ruse në qershor shënoi fillimin e kësaj faze akute të "problemeve" të Rusisë dhe vrasja e mundshme e Prigozhinit tregonte vazhdimin e konflikteve të brendshme në Rusi.

Putin do të bjerë, ja kush e merr pushtetin

Girkin parashikon më tej se sistemi aktual i pushtetit rus do të bjerë përfundimisht në duart e 'të ashtuquajturës opozitë liberale'. Ai beson se është detyra e tij  edhe nga burgu të ofrojë një alternativë dhe të bashkojë popullin e mbetur patriot të Rusisë. “Unë jam plotësisht i vetëdijshëm për të gjitha dobësitë e pozicionit tim aktual dhe se nuk i kam burimet e nevojshme dhe nuk e mbivlerësoj aspak shkallën e autoritetit dhe ndikimit tim”, ka shkruar Girkin. "Megjithatë, dikush duhet të ngrihet së pari, qoftë vetëm për të dhënë një shembull dhe për t'i thirrur të tjerët në veprim." Komentet e Girkinit vijnë në një kohë kur konfrontimet e ndërsjella po shpërthejnë në Rusi dhe në mes të kundërofensivës ukrainase. Shefi i inteligjencës së Ukrainës tha për The Economist këtë javë se Rusisë po i mbarojnë fuqia punëtore dhe armët që i nevojiten për të vazhduar luftën. “Mendoj se është tepër vonë për t’u frikësuar dhe për të pritur, jemi në prag të kolapsit të shtetësisë ruse (Zoti na ruajtë të gaboj!),” shkroi Girkin në një postim në Telegram.

Kush është Girkin?

Girkin, 52 vjeç, një ish-kolonel i shërbimeve të brendshme të inteligjencës ruse (FSB), udhëhoqi forcat secesioniste pro-ruse në republikën e vetëshpallur të Donetskut në Ukrainë në vitin 2014. Autoritetet e Kievit e akuzojnë atë për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut dhe ai u dënua gjithashtu me burgim të përjetshëm në mungesë për rrëzimin e një avioni malajzian me 298 persona në bord në vitin 2014 në Donbass. Ai është aktualisht në burg, me akuzën e “nxitjes së ekstremizmit” sepse ka vënë në dukje jo me shumë dashamirësi joefikasitetin e komandave ushtarake dhe të vetë Kremlinit, që sipas tij duhet ta kishte shtypur ushtrinë ukrainase shumë kohë më parë. Girkin nuk është i burgosuri i parë i profilit të lartë në sistemin penal rus që ka akses të dukshëm në internet. Aktivisti kundër korrupsionit dhe avokati Alexei Navalny ka qenë gjithashtu në gjendje të bëjë kritika ndaj Putinit, pavarësisht se ishte i burgosur. Girkin premton të jetë më i poshtër dhe më i pamëshirshëm se kundërshtari i tij, i paaftë për të treguar veten, lidhur me drejtuesit ushtarakë, të cilët, që pavarësisht “paaftësisë” së treguar nga forcat e armatosura, inteligjenca dhe kompleksi ushtarako-industrial, “mbetën në vendin e tyre”, pa u shkarkuar. Putin madje akuzohet nga Gurkin se është “shumë i sjellshëm” dhe i prirur të “joshet” nga premtimet perëndimore për një zgjidhje paqësore të çështjes së Donbass si nga Obama, Trump, Macron, Merkel, Poroshenko apo Zelensky. “Unë kurrë nuk besova asnjë fjalë nga ato që thanë,” thotë Girkin.

Më të lexuarat