BREAKING NEWS

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat, deputetja ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

Partia Demokratike në zi, ndërron jetë funksionari demokrat,
x
BREAKING NEWS

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD, skenar si në 1998 për të sulmuar selinë dhe larguar me forcë Bashën

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD,
x
BREAKING NEWS

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca po mbështet në prapavijë Saliun në luftën me SHBA, bashkë me Metën synojnë trazira

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca
x
BREAKING NEWS

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në politikë, tregohet i gatshëm të dëshmojë në Komisionin Hetimor për 25 prillin

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në
x

Bota

Vrau pesë persona me hark / 37-vjeçari e kishte paralajmëruar që në 2017 sulmin

Vrau pesë persona me hark /  37-vjeçari e kishte paralajmëruar

Espen Andersen Brathen është 37-vjeçari danez i cili mbrëmjen e djeshme vrau pesë persona dhe plagosi tre të tjerë në Norvegji duke i qëlluar me hark. Ngjarja u cilësua si akt terrorizmi, tha agjencia e sigurisë e vendit. Policia zbuloi se sulmuesi hyri në disa nga shtëpitë e viktimave të tij dhe i vrau ata atje, në dukje të shënjestruar rastësisht.

Por, Brathen e kishte paralajmëruar sulmin. Më herët ai kishte deklaruar se është bërë mysliman dhe se pyeste njerëzit “nëse duan luftë”. “Unë jam një mysliman, doni vërtetë luftë”- dëgjohet të thotë ai në një video të publikuar në vitin 2017. Një video e fshirë që u postua fillimisht në YouTube u shfaq në internet, në të cilën Brathen diskuton se është konvertuar në Islam. Prokurorja Ann Iren Svane Matthiassen tha se ai e kishte pranuar kryerjen e sulmit.

Oficerët e policisë thonë se i dyshuari ishte dënuar disa herë në të kaluarën dhe ishte subjekt i një urdhri ndalimi gjashtë mujor kundër dy anëtarëve të ngushtë të familjes vitin e kaluar pasi ai kërcënoi se do të vriste njërin prej tyre. Ai gjithashtu kishte dënime për vjedhje dhe posedim të sasive të vogla të kanabisit në vitin 2012.