BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Bota

Vuçiç s’firmos marrëveshjen për sanksionet ndaj Rusisë? Mediat vendase zbulojnë lëvizjen e presidentit serb

Vuçiç s’firmos marrëveshjen për sanksionet ndaj

Aleksandër Vuçiç, presidenti serb nuk ka firmosur marrëveshjen për sanksionet ndaj Rusisë në samitin e BE-Ballkanit Perëndimor i cili u zhvillua në Tiranë sot.

Sipas mediave Vuçiç ka thënë se qëndrimi i Serbisë kundrejt sanksioneve të Rusisë është çështje respekti. Më tej, Vuçiç shton se për këtë vendim do pyetet populli, qeveria dhe parlamenti i Serbisë për të qenë kështu ata që do të vendosin për të ardhmen e Beogradit.

“Nuk kemi asgjë kundër që ata të shkruajnë faktet se ne nuk jemi dakord me sanksionet. Është fakt. Nuk mund t'ju them të gjitha detajet. Unë thashë se qëndrimi ndaj sanksioneve është qëndrim ndaj nesh serbëve dhe qytetarëve të Serbisë. Rusia vendosi sanksione në vitin 1992, ne jo. Është një çështje respekti për ne dhe për atë që kemi kaluar, nëntë vite që kemi vuajtur sanksionet ndaj të cilave u ekspozuam dhe duke parë se çfarë i sjellin popullit dhe nuk është e natyrshme që ne të marrim pjesë në këtë. Marrëdhëniet tona janë të ndryshme për çështjen e integritetit territorial ose për çështjen e infrastrukturës energjetike në Ukrainë, siç u shkatërrua në Serbi, ky qëndrim është pak më ndryshe. Ne kemi qëndrimin tonë, por e kemi kuptuar mirë vendimin e BE-së dhe kujt i referohet. E kuptova shumë mirë edhe diskutimin e tetë anëtarëve. Ne ju pyetëm drejtpërdrejt dhe ju u përgjigjët drejtpërdrejt. Do të pyes popullin dhe parlamentin në Serbi dhe Qeverinë e Serbisë dhe pak veten. Unë besoj fuqishëm se ne vendosim për të ardhmen tonë, e jo dikush tjetër”- tha Vuçiç.