Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vullkani në Hawaii, vazhdojnë shpërthimet teksa SHBA përgatit ushtrinë

Postuar: 17/05/2018 - 15:43

Vullkani Kilauea në ishujt amerikanë HAWAII vazhdon shpërthimet dhe rjedhjen e llavës teksa Garda Kombëtare e SHBA përgatitet të ndërhyjë nga Texas.

Kilauea po vjell lumesh llave që po bjellin shkaterrim në ishullin më të madh të  Hawaii.
 
Ekspertët thonë se vullkani po lëshon gjithashtu gurë të vegjël e të mëdhenj dhe nuk përjashtojnë shpërthimet e mëdha.

Kohët e fundit niveli i alarmit është maksimal dhe lëshimet hirit arrijnë 3-4 km në atmosferë.

A man drives a golf cart at a golf course as an ash plume rises in the distance from the Kilauea volcano on Hawaii's Big Island

People play golf as an ash plume rises in the distance from the Kilauea volcano on Hawaii's Big IslandPeople play golf as an ash plume rises in the distance from the Kilauea volcano on Hawaii's Big IslandPeople watch as ash erupt from the Halemaumau crater near the community of Volcano

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 2

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 09:19

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump lëshoi një valë kritikash të dielën lidhur me hetimin mbi lidhjet e mundshme të zyrtarëve të fushatës së tij në 2016 me Rusinë dhe mbi pengimin e mundshëm të drejtësisë nga ana e tij.

Postuar: 21/05/2018 - 09:14

Akuzat e forta vijnë nga Komiteti për Çështjet me Jashtë i Dhomës së Ulët të Parlamentit britanik, në raportin e të cilit shkruhet se Londra po përdoret për të fshehur asetet e

Postuar: 21/05/2018 - 09:09

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë shtyrë luftën tregtare pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë kanë raportuar për përmirësim të marrëdhënieve, pas negociatave që kanë pasur qëll

Postuar: 21/05/2018 - 07:57

Pas refuzimit që i bëri Greqia propozimit “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”, si opsion për zgjidhjen e kontestit të emrit, më 24 dhe 25 maj në Nju Jork do të zhv

Postuar: 21/05/2018 - 07:15

Nëse për BE-në është e rëndësishme vetëm raporti ndaj problemit të Kosovës dhe nëse përcakton kushtet që ajo e di se nuk do të përmbushen dhe kërkon justifikim që Serbia të mos

Postuar: 20/05/2018 - 22:57

Lumenjtë e llavës që dalin nga vullkani Kilauea në Hauai janë shtuar dhe shpejtuar ditët e fundit duke kërcënuar më shumë shtëpi, ndërsa autoritet po bëhen gati të urdhërojnë me

Postuar: 20/05/2018 - 20:46

Rreth 721 persona janë raportuar të helmuar në Iran, pasi kanë konsumuar një lloj kërpudhe të egër, ndërkohë që 9 persona kanë humbur jetën.