BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Xi Jinping 4 orë bisedime me Vladimir Putin në Moskë, lideri rus hap negociatat e paqes për të ardhmen e Ukrainës, SHBA ndjek me kujdes takimin dhe hedh “në erë” planet e Pekinit

Xi Jinping 4 orë bisedime me Vladimir Putin në Moskë, lideri rus

Presidenti i Kinës, Xi Jinping është ulur ditën e djeshme për bisedime me homologun Vladimir Putin në Kremlin, duke nisur një vizitë të shumëpritur 3-ditore, për të diskutuar mbi propozimin e paqes të Pekinit për Ukrainën. Sipas medieve ruse, takimi i tyre zgjati katër orë e gjysmë. Takimi mes presidentit rus Vladimir Putin dhe liderit kinez Xi Jinping është ndjekur nga afër nga Shtëpia e Bardhë. Për Shtetet e Bashkuara , të cilat kanë shënjestruar prej kohësh boshtin midis Rusisë dhe Kinës, duke u përpjekur të kuptojnë se deri ku mund të shkojë e ashtuquajtura "aleancë pa kufi" midis dy vendeve, samiti i Moskës mund të shënojë një pikënisje të mundshme në menaxhimin e luftës në Ukrainë. Por është një samit që rrezikon gjithashtu të kthehet në provë të mëtejshme të kthimit të Xi në skenën ndërkombëtare.

Plani kinez

Sipas medieve të huaja, udhëheqësi rus deklaroi se Kremlini ka studiuar propozimet e paqes prej 12 pikash të Pekinit për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë. Megjithatë, e menjëhershme ka qenë përgjigjja nga Shtëpia e Bardhë, duke deklaruar se nëse Kina propozon një armëpushim, Kievi do ta refuzojë atë". Po ashtu, SHBA-ja ka autorizuar 350 milionë dollarë (ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, teksa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se ndihma ushtarake përfshin municion për raketa, armë antitank dhe anije. "Bota nuk duhet të mashtrohet nga asnjë lëvizje taktike e Rusisë, e mbështetur nga Kina ose ndonjë vend tjetër”, tha ai. Blinken komenton vizitën shtetërore të Xi, duke thënë se "udhëtimi i tij në Rusi pas veprimit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale sugjeron se Kina nuk mendon se Kremlini duhet të mbahet përgjegjës për mizoritë në Ukrainë".

Roli i Kinës

Kina, e cila me ndërmjetësimin e fundit midis Iranit dhe Arabisë Saudite e ka vendosur veten shumë në peizazhin e Lindjes së Mesme duke u futur në boshllëkun e udhëheqjes së SHBA-së , duket se është rikuperuar pas paralizës si pasojë e pasojave të koronavirusit dhe ngadalësimit të tij. ekonomisë. Dhe lufta në Ukrainë, pasi shënoi forcimin e përqafimit të Kinës ndaj Rusisë, mund të nënkuptojë gjithashtu një interes të ripërtërirë nga Pekini për të vendosur veten si një fuqi ndërmjetëse (pak a shumë e njohur) ndërmjet Kievit dhe Moskës. Vëmendja e SHBA-së ndaj samitit u vërtetua gjithashtu nga zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby , i cili raportoi për CNN se Uashingtoni "do të refuzonte"çdo propozim armëpushimi nga pala kineze, sepse do të ratifikonte efektivisht arritjet ruse në Ukrainë, duke i dhënë gjithashtu Moskës mundësinë e riarmatimit. “Nëse shkoni në Moskë dhe uleni për tre ditë në të njëjtën tryezë me presidentin Putin dhe dëgjoni pikëpamjet e tij për një luftë që filloi dhe mund të përfundojë sot, duhet të paktën të merrni telefonin dhe të flisni me Presidentin Zelensky gjithashtu. ka këndvështrimin e tij,” vazhdoi Kirby. Duke rikonfirmuar kështu dallimin e qartë midis qasjes së Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në frontin ruso-ukrainas: nga njëra anë mbështetje e plotë për Kievin dhe dënimi i Moskës, nga ana tjetër një qëndrim që sipas Shteteve të Bashkuara fsheh një mbështetje sekrete për Rusinë.

Mesazhi i fortë

Ndërmjetësimi kinez, tani për tani i vetmi i mirëpritur vërtet nga Putini, bëhet pra një rast provë për një formë të alternativës lidershipi ndaj Perëndimit. Shefi i Kremlinit tha se ai kishte "studuar me kujdes planin kinez për një zgjidhje paqësore në Ukrainë" dhe kishte respektuar "iniciativat e Kinës për një zgjidhje paqësore". Një çiltërsi që tregon jo vetëm forcën e dukshme kontraktuale të Xi-t përballë Rusisë, por edhe certifikimin e një modeli diplomacie që bie hapur në kontrast me parimet e Shteteve të Bashkuara të sanksionuara edhe në këtë vit të mbështetjes për Kievin.