BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Bota

Xi Jinping javën tjetër takim me Putin, ja marrëveshjet që do të nënshkruhen

Xi Jinping javën tjetër takim me Putin, ja marrëveshjet që

President i Kinës, Xi Jinping, do ta vizitojë Rusinë javën e ardhshme me ftesë të presidentit rus, Vladimir Putin, ka njoftuar sot Ministria e Jashtme kineze. Kjo do të jetë vizita e parë e Xi-së në Moskë, që kur Putini filloi pushtimin e Ukrainës më shumë se një vit më parë. Gjatë vizitës, Xi dhe Putin do të diskutojnë bashkëpunimin strategjik midis dy vendeve, sipas Kremlinit. “Gjatë bisedimeve do të diskutohen çështje aktuale të zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve të partneritetit gjithëpërfshirës dhe bashkëpunimit strategjik midis Rusisë dhe Kinës”, tha Kremlini në një deklaratë të premten. “Është planifikuar edhe një shkëmbim pikëpamjesh në kuadër të thellimit të bashkëpunimit ruso-kinez në arenën ndërkombëtare”, shtoi Kremlini.  Ai shtoi se përveç atyre dy deklaratave do të nënshkruhen më shumë se 10 dokumente, të cilat tani janë në shkallë të ndryshme të gatishmërisë dhe do të nënshkruhen në margjinat e vizitës. Xi do të jetë lideri më i shquar ndërkombëtar që do të vizitojë Putin-in që nga pushtimi i tij në Ukrainë në shkurt të vitit 2022. Kjo vizitë vjen pasi Xi po rifillon imazhin e tij si një burrë shteti global. Ai tashmë ka marrë një fitore të rëndësishme nën brezin e tij në nënshkrimin e një marrëveshje historike midis Arabisë Saudite dhe Iranit për të rivendosur lidhjet diplomatike. Menjëherë pasi të kthehet nga Rusia, ai do të presë presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, tha të premten ministria e jashtme kineze. Xi dhe udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelenskiy gjithashtu planifikojnë të flasin së shpejti me video-lidhje në atë që do të ishte biseda e tyre e parë që nga pushtimi i Rusisë, tha një zyrtar ukrainas i njohur me përgatitjet.