BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Xi Jinping “spastron” qeverinë, zhduket ministri i Mbrojtjes, SHBA ngre alarmin: Ja çfarë ka ndodhur me të

Xi Jinping “spastron” qeverinë, zhduket ministri i Mbrojtjes,

Li Shangfu, ministri i mbrojtjes i Kinës, thuhet se është nën hetim. Ai do t'i nënshtrohet hetimeve të thelluara nga autoritetet kineze dhe madje mund të jetë shkarkuar nga posti. Ky është versioni i ofruar nga disa burime anonime të qeverisë amerikane për të shpjeguar mungesën misterioze të Li, që është zhdukur nga vëmendja e publikut për më shumë se dy javë. Në pritje të konfirmimit të mëtejshëm, shkarkimi hipotetik i ministrit do të nënvizonte tensionet e vazhdueshme brenda radhëve të anëtarëve elitë të strukturës ushtarake dhe të politikës së jashtme të Pekinit. “Financial Times”, e cila citoi tre zyrtarë amerikanë dhe dy persona në dijeni të informacionit të inteligjencës, sipas të cilave ministri kinez tashmë është hequr nga posti i tij. Megjithatë, burimet nuk shpjeguan se çfarë e shtyu administratën Joe Biden në përfundimin se Li ishte nën hetim. Shtëpia e Bardhë nuk e komentoi lajmin dhe as ambasada kineze në Shtetet e Bashkuara. Zyrtarët vietnamezë thanë se Li anuloi papritur një takim javën e kaluar për “arsye shëndetësore”, raportoi “Reuters”. Lajmi i Li erdhi dy muaj pasi presidenti kinez Xi Jinping hoqi Li Yuchao dhe Liu Guangbin, dy figurat kryesore të Forcave Raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, organi që mbikëqyr arsenalin e raketave të Kinës që po zgjerohet me shpejtësi, armët me rreze të gjatë dhe ato bërthamore. Në korrik, megjithatë, një tjetër ministër u zhduk nga radari: kreu i Ministrisë së Jashtme, Qin Gang, i cili u zhduk nga publiku për një muaj përpara se të hiqej nga posti i tij. Kujtojmë se Li, i cili mori detyrën më 12 mars, u emërua anëtar i Komisionit Qendror Ushtarak në muajin tetor. Në vitin 2018, ai u sanksionua nga SHBA.