BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Bota

Zbardhet prapaskena që fshihet pas fjalimit të Vladimir Putinit për mobilizimin e pjesshëm të 300 mijë trupave dhe kërcënimet për luftë bërthamore, ja tre skenarët që ka në tryezë “Cari” rus

Zbardhet prapaskena që fshihet pas fjalimit të Vladimir Putinit

Analiza e fundit e Institutit për Kërkime të Luftës (ISW) tregon se urdhri i presidentit rus Vladimir Putinit për mobilizimin e rezervistëve “të stërvitur” nuk do të ndikojë ndjeshëm fuqinë luftarake ruse për muajt e ardhshëm. Instituti thotë se njoftimi i presidentit rus për mobilizimin pasqyron në fakt një numër problemesh me të cilat përballet Kremlini në pushtimin e tij të dobësuar të Ukrainës, të cilën Moska nuk ka gjasa të jetë në gjendje t’i zgjidhë në muajt e ardhshëm. Urdhri i Putinit për të mobilizuar një pjesë të rezervistëve “të stërvitur” rusë nuk do të krijojë fuqi të konsiderueshme luftarake ruse të përdorshme për muaj të tërë. Ndoshta, siç u tha, kjo do të mjaftojë për të ruajtur numrin aktual të personelit ushtarak rus në vitin 2023 me një kompensim të tillë për humbjet në fushën e betejës, megjithëse, siç theksohet, as kjo nuk është ende e qartë. Mobilizimi, siç tha ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, do të kryhet në faza të planifikuara, ndoshta me synimin për të parandaluar çdo fluks të papritur të forcave ruse që Kremlini pret që mund të ndryshojë në mënyrë dramatike rrjedhën e luftës. Një mobilizim i tillë i pjesshëm do t’i sigurojë Kievit mundësi të reja për të çliruar një pjesë më të madhe të territorit të tij të pushtuar gjatë dimrit, vlerësojnë një numër ekspertësh të ISW në analizën e tyre. Fjalimi i Putinit, siç theksohet në ISW, nuk duhet të interpretohet si një kërcënim i qartë se Rusia do të përdorë armë bërthamore kundër Ukrainës nëse Kievi vazhdon kundër-ofensivat në territoret e pushtuara edhe pas aneksimit të tyre. Putin nuk e lidhi as aneksimin me mobilizimin e pjesshëm, duke justifikuar nevojën për mobilizim të pjesshëm duke iu referuar gamës së linjave përgjatë të cilave forcat ruse po luftojnë aktualisht, dhe ndihmën perëndimore për Ukrainën. Ai vuri në dukje se vijat e frontit tani shtrihen më shumë se një mijë kilometra për të shpjeguar pse nevojiten edhe më shumë forca ruse. Ai dhe Shoigu gjithashtu theksuan fuqishëm narrativën e rreme se Rusia po lufton jo vetëm Ukrainën, por edhe NATO-n dhe vetë Perëndimin. Ky tregim, thonë autorët, nuk është i ri dhe madje nuk ndryshon dukshëm nga justifikimet fillestare të rreme të ofruara nga Putini përpara se të urdhëronte pushtimin në shkurt. Qëndrimi zyrtar i Kremlinit ka qenë prej kohësh se NATO po e shtyn Ukrainën në luftë me Rusinë, se NATO po përgatitet t’i japë Ukrainës armë bërthamore dhe se forcat e NATO-s po pushtojnë ose të paktën po përgatiten të pushtojnë pozicionet në Ukrainë. Prandaj, përsëritja e atyre fjalëve nga Putin dhe Shoigu, siç u tha, nuk pasqyron përshkallëzimin e retorikës së tyre. Një mobilizim i pjesshëm rus, përfundon ISË, nuk do ta transformojë luftën këtë vit dhe mund ose nuk mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në aftësinë e Kremlinit për të vazhduar operacionet në nivelet aktuale vitin e ardhshëm, dhe për këtë arsye Ukraina dhe Perëndimi nuk duhet ta përjashtojnë atë. Pretendimi i zyrtarit të Kremlinit Vladimir Putin këmbënguli dje se mobilizimi i pjesshëm ushtarak do të prekte vetëm një numër të vogël burrash, ndërsa ministri rus i mbrojtjes tha se plani ishte të rekrutonte 300,000 burra. Megjithatë, Novaya Gazeta, një gazetë e pavarur ruse, citoi një zyrtar të paidentifikuar në qeverinë e Presidentit Putin të thoshte se plani i vërtetë ishte të ftoheshin një milion njerëz. Burimi tha se një artikull në dekretin e Putinit që ishte i klasifikuar dhe për këtë arsye i fshehur nga publiku përmbante atë shifër. Putin tha se dekreti ishte nënshkruar tashmë dhe ministri i tij i Mbrojtjes Sergei Shoigu dha disa detaje në lidhje me mobilizimin e pjesshëm. Sipas ministrit rus, Rusia ka burime të mëdha mobilizimi, gjatë mobilizimit të pjesshëm do të thirren 300 mijë rezervistë. Mobilizimi u referohet atyre me përvojë të mëparshme ushtarake. Nuk ftohen personat që kanë shërbyer në ushtrinë e detyruar dhe studentët. Rekrutët do t’i nënshtrohen trajnimit përpara se të dërgohen. Deklarata mohuese e zëdhënësit të Kremlinit Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov mohoi sot pretendimet e disa mediave se plani i Moskës është të mobilizojë një milion ushtarë. “Kjo është një gënjeshtër”, tha Peskov për TASS.