BREAKING NEWS

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë ndodhi sot në Gjykatë me Saimir Tahirin

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO, çfarë pritet të ndodhë

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO,
x
BREAKING NEWS

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/ Ish-zyrtari i lartë bën lëvizjen urgjente. Zbardhet vendimi më i fundit

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/
x
BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x

Bota

Zbardhet raporti: Ja shkalla e përputhshmërisë së Serbisë me deklaratat e politikës së jashtme të BE në vitin 2022

Zbardhet raporti: Ja shkalla e përputhshmërisë së

Shkalla e pajtueshmërisë së Serbisë me deklaratat e politikës së jashtme të BE-së në vitin 2022 ishte vetëm 48 për qind, sipas analizës së Fondit Isac. Siç u tha, progresi që arriti Serbia në aspektin e respektimit të deklaratave dhe masave të politikës së jashtme të BE-së në vitin 2021, në të cilin shkalla e përputhshmërisë ishte 62 për qind, praktikisht u anulua nga njohja ruse e pavarësisë së dy të ashtuquajturve. republika në Donbass më 22 shkurt dhe pushtimi i Ukrainës që filloi më 24 shkurt. Lufta në Ukrainë vazhdoi gjatë vitit 2022 dhe Serbia, siç u theksua, vazhdoi të mbajë qëndrimin e mospërputhjes me masat kufizuese të BE-së kundër Rusisë, të cilat Bashkimi i rriti ndjeshëm përmes nëntë paketave shtesë të sanksioneve. Në analizën, autorë të së cilës janë Igor Novakoviç dhe Tanja Plavshiç, shkruhet se duhet theksuar se përqindja e përputhshmërisë është vetëm një kategori përshkruese që tregon trendin e përgjithshëm të përputhshmërisë, ndërsa temat me të cilat Serbia nuk ka arritur të respektojë janë në thelb shumë më të rëndësishme. “Siç ishte rasti më parë, Serbia nuk u rreshtua me ato deklarata dhe masa që kishin për subjekt Federatën Ruse dhe Republikën Popullore të Kinës, qytetarët apo interesat e tyre. Një nga arsyet kryesore për këtë qëndrim është çështja e Kosovës dhe Serbia ende mbështetet në mbështetjen e Rusisë dhe Kinës në forume të ndryshme ndërkombëtare”, thuhet në analizë. Përveç Rusisë, tema më e rëndësishme e deklaratave të BE-së me të cilën Serbia kryesisht nuk u bashkua ishte Bjellorusia. Serbia gjithashtu nuk respektoi katër rinovimet ose plotësimet e sanksioneve të drejtuara kundër Iranit.