Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbritja e amerikanëve në Hënë ishte mashtrim, provat

Zbritja e amerikanëve në Hënë ishte mashtrim, provat

Postuar: 20/11/2017 - 16:45

Nga momenti që njeriu i parë ka ecur mbi Hënë, në 1969-ën, teori të shumta konspirative kanë dalë për ta cilësuar arritjen e madhe si një mashtrim, të nxitur nga Lufta e Ftohtë e dy superfuqive për të treguar superioritetin shkencor e ushtarak.
 
Asokohe SHBA dhe BRSS po luftonin rrotë më rrotë për zhvillimin e misioneve të tyre hapësinore, deri në “fitoren” në dukje të SHBA me dërgimin e njerëzve në Hënë, para bashkimit Sovjetik.
 
Së fundmi në një video të publikuar online dallohet një foto, e marrë nga njëri prej astronautëve në fluturimin e Apollo 17 në dhjetor 1972, ku shpjegohet se në reflektimin e kaskës së astronautit dallohet një tjetër person, i cili dallohet në reflektim se nuk ka veshjen e astronautit, çka do të faktonte se pamjet nuk janë realisht nga hëna.
Në misionin e NASA-s më dhjetor 1972, Eugene Cernan dhe Harrison ‘Jack’ Schmitt raportohet se kaluan 22 orë mbi sipërfaqen e hënës, ndërsa kolegu i tyre, Ronald Evans, ndodhej në orbitë.
E nëse qëndrimi i tyre në hënë, sipas shpjegimit në video, nuk ka ndodhur, edhe për fluturimet e tjera atëherë rritet dyshimi nëse realisht kanë ndodhur apo jo.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Nasa cakton konferencën e shtypit për njoftimin e rëndësishëm të zbulimeve

Postuar: 12/12/2017 - 22:00

Agjencia hapësinore amerikane ka njoftuar sot se të enjten do të mbajë konferencën e pritur të shtypit për të njoftuar zbulimet e teleskopit të saj  Kepler, në lidhje me kërkimet e planetëve të ngjashme me tokën të cilat mund të përballojnë jetën.
 
Turqia dënon reagimin e dobët të vendeve arabe ndaj vendimit për Jeruzalemin

Postuar: 12/12/2017 - 21:28

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka kritikuar sot vendet myslimane që nuk kanë reaguar ndaj vendimit të Washington-it për të njohur  Jeruzalemin si kryeqyte
Moti, vazhdon situata alarmante në Itali

Postuar: 12/12/2017 - 20:58

Dëbora kishte ndaluar sonte në Piemonte ndwrsa alarmi është tashmë për ngricat. Nuk ka më shi në Liguria, por ka ndërprerje të qarkullimit.
Filipine, protestuesit djegin figurën e presidentit Duterte

Postuar: 12/12/2017 - 20:53

Protestuesit me imazhet e presidentit filipinas Rodrigo Duterte portretizuar si djalli, dogjën një kukull të kreut të shtetit jashtë pallatit të tij në kryeqytet, Manila në nj

Postuar: 12/12/2017 - 20:21

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka reaguar pas sulmit në Neë York duke kërkuar nga Kongresi që të veprojë sa më shpejt për të ndalur programin e Lotarisë.

Tigri i Tazmanisë, i destinuar të zhdukej para ardhjes së njeriut

Postuar: 12/12/2017 - 19:07

Studime të fundit mbi specien interesante të tigrit të Tazmanisë, tregojnë se marsupiali enigmatik ishte i destinuar të zhdukej para nisjes së gjuetisë së njeriut, teksa sekue
Sfida Merkel –Macron; Franca mbështet Evropën Federale

Postuar: 12/12/2017 - 18:51

Idea e “Republikës Evropiane” e përmendur javën e shkuar në kongresit social-demokrat nga lideri Shulz tashmë po bëhet më shumë realitet teksa mori mbështetjen e p