BREAKING NEWS

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me përgjigjen

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me
x
BREAKING NEWS

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të hetohet nga FBI, SPAK të bashkëpunojë me amerikanët

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të
x
BREAKING NEWS

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja çfarë pritet të diskutohet

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja
x
BREAKING NEWS

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të ndodhë me PD-në

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish kryeministrin: Me miellin e amerikanëve s'bëhet shaka

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish
x
BREAKING NEWS

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët strategjikë", deputeti socialist për çështjen "McGonigla": Dezinformim, s'ka hetim për kryeministrin

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët
x
BREAKING NEWS

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton
x
BREAKING NEWS

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin e FBI-së

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin
x

Bota

Zbulohet cila është pasaporta më e fuqishme në botë, mund të udhëtohet në 180 vende

Zbulohet cila është pasaporta më e fuqishme në botë,

Pasaporta e Emirateve të Bashkuara Arabe është më e fuqishmja në botë, pasi sipas një studimi të ri, mbajtësit e saj mund të udhëtojnë pa procedura të veçanta në 180 vende të botës. Gjatë pandemisë, Emiratet e Bashkuara Arabe shmangën bllokimet e përgjithshme të vendosura në shumë vende, duke u fokusuar në masa më të buta si mbajtja e maskave. Kjo politikë tërhoqi vizitorë nga e gjithë bota, të cilët donin të shmangnin masat e rrepta kufizuese të aplikuara në vendet e tyre. Kështu, sipas të dhënave të "Arton Capital", një mbajtës i pasaportës së Emirateve të Bashkuara Arabe sot ka akses në 7 vende më shumë se pasaportat evropiane të Gjermanisë apo Suedisë dhe 9 më shumë se pasaporta japoneze. Megjithatë, Indeksi i Pasaportave të “Arton Capital” tregon se top 10 pasaportat më të fuqishme në botë dominohen nga vendet evropiane.

Në kategorinë e parë janë:  Emiratet e Bashkuara Arabe pasohen nga Gjermania, Suedia, Finlanda, Luksemburgu, Spanja, Franca, Italia, Holanda, Austria dhe Suedia, të cilat së bashku me Korenë e Jugut u japin akses të lehtë 173 vendeve.

Në kategorinë e dytë janë: Danimarka, Belgjika, Portugalia, Norvegjia, Polonia, Irlanda, SHBA dhe Zelanda e Re, me akses në 172 shtete.

Në kategorinë e tretë përfshihen: Greqia, Çekia, Hungaria, Japonia, Britanina e Madhe dhe Australia , pasaportat e të cilave ofrojnë akses të lehtë në 171 vende.

Pasaporta e Afganistanit mbetet më pak e 'dobishme' në botë.