BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Gossip

Zbulohet letra tronditëse, si e parashikoi Princeshë Diana vdekjen e saj dy vite para aksidentit fatal

Zbulohet letra tronditëse, si e parashikoi Princeshë Diana vdekjen e

Një dokumentar i ri ka zbuluar detaje të reja në lidhje me vdekjen e princeshës Diana në aksidentin tragjik në Paris.

Dy vjet para se të ndodhte, Princeshë Diana parashikoi se do të vdiste në një aksident automobilistik. Zbulimi rrëqethës, i cili u bë i njohur si “Shënimi i gabuar”, detajohet në dokumentarin e ardhshëm Discovery + “The Diana Investigations”.

Në tetor të vitit 1995, Diana kërkoi një takim privat me këshilltarin e saj ligjor, Victor Miscon, për të “biseduar me të për diçka që kishte në mendje”. Miscon mori shënime të bisedës së tyre, në të cilën Diana thuhet se tha se “burime të besueshme”, të cilat ajo nuk i përmendi, e kishin informuar se mund të organizohej një aksident”. Diana në bisedën e tyre parashikoi se ose do të “përfundonte e vdekur ose e plagosur rëndë”.

Më 31 gusht 1997, Diana së bashku me partnerin e saj, Dodi Al-Fayed, dhe shoferin e saj, Henri Paul,  u vranë kur Paul përplasi Mercedesin e tyre në një shtyllë në tunelin Pont de l’Alma të Parisit. Shoferi ishte nën ndikimin e alkoolit dhe drogave, teksa përpiqej të shmangte paparacët e pamëshirshëm që po i ndiqnin me motoçikleta.

Sipas asaj që raportohet në dokumentar, Miscon i dha shënimin e takimit të tij me Dianën, komisionerit të atëhershëm të Policisë Metropolitane të Londrës, Paul Condon, i cili e mbylli në një kasafortë.

Sapo pasardhësi i Condon, John Stevens, mori detyrën, ai u informua për ekzistencën e shënimit dhe vizitoi Victor Miscon në pranverën e vitit 2005 për sqarime të mëtejshme: “E pashë Miscon rreth një muaj para se të vdiste, rreth pranverës së vitit 2005, sepse shënimi më kishte shkaktuar shqetësim të madh dhe besoja se Diana ishte paranojake dhe nuk kishte shumë besim në atë që po zbulonte në shënim”, tha Stevens për Daily Beast.

Megjithatë, ishte një letër e dytë që Diana thuhet se shkroi në tetor të vitit 1996, dy muaj pas divorcit nga Princi Charles, që i bëri jehonë një parandjenjë të ngjashme.

“Unë ulem këtu në zyrën time sot në tetor (1996) dhe dëshiroj që dikush të më përqafojë dhe të më inkurajojë të mbaj kokën lart. Kjo fazë e veçantë në jetën time është më e rrezikshmja, burri im po planifikon një aksident me makinën time, dështimin e frenave dhe dëmtimin e rëndë në kokë, në mënyrë që t’i hapë rrugën atij për t’u martuar me Tiggy-n”  , duket se ka shkruar princesha e ndjerë. Tiggy Lage-Burke ishte asistentja personale e Princit Charles nga viti 1993 deri në 1999.

Në serinë e re të dokumentarëve, Burrell shprehet: “Kur ma solli këtë shënim, princesha po kalonte një pjesë shumë të vështirë të jetës së saj dhe kështu emocionet e saj ishin të paqëndrueshme”.

Kur shkresa e dytë u bë publike në vitin 2003, këshilltari i saj ligjor, Victor Miscon, pretendoi se ai nuk ishte në dijeni të ekzistencës së saj. Hetimi i Paul Condon arriti në përfundimin “me 100 për qind siguri” se nuk kishte asnjë komplot për të vrarë Princeshën Diana. Nuk ishte asgjë më shumë se një aksident tragjik.

“The Diana Investigations ” shfaqet premierë sot, 18 gusht, në Discovery+.