BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Bota

Zbulohet një tjetër variant i Covid-19, ja nga është origjina e tij

Zbulohet një tjetër variant i Covid-19, ja nga është

Një variant i ri është zbuluar në një shtëpi pleqsh në Kentucky, SHBA ku janë infektuar 45 të moshuar dhe anëtarë të personelit shëndetësor. Shumë nga këto infeksione u shfaqën tek individët plotësisht të vaksinuar. Varianti, i cili ka origjinën në Japoni deri më tani ka prekur rreth 10.000 njerëz në të gjithë botën.

Varianti është i pesti ndër mutacionet që janë cilësuar nga ekspertët si të rëndësishme për t’u monitoruar. Ekspertët e Qendrave të Kujdesit dhe Shërbimit Shëndetësor në SHBA kanë shpjeguar se varianti i ri R.1 përmban tre mutacione Spike, dy prej të cilave janë vërejtur më parë në variante të tjera, tjetri është unik dhe mendohet se rrit transmetueshmërinë e anashkalon mbrojtjen nga vaksinat.

Ai gjithashtu përmban shumë mutacione unike. Ekspertët kanë shkruar se varianti R.1 përmban mutacionin Ë152L në proteinën e saj që është i gjendur edhe tek varianti Delta. Sipas tyre R.1 është një variant i rëndësishëm për t’u parë për faktin se njëjtë si Delta mund të përhapet shumë shpejtë në një kohë të shkurtër.

Varianti i ri ka krijuar një terren në Japoni dhe Shtetet e Bashkuara. Përveç disa mutacioneve veçanërisht në proteinën e spike R.1 ka një sërë mutacionesh unike që i japin virusit një avantazh të madh.

Më të lexuarat