BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Bota

Zbulohet skenari i Putinit që do të shkaktojë një luftë të madhe me NATO, ja pse “Kaliningradi” mund të çojë në “vdekjen” përfundimtare të Rusisë

Zbulohet skenari i Putinit që do të shkaktojë një luftë

Lituania e ka ndaluar Rusinë që të kalojë tranzit qymyr, metale, pajisje elektronike dhe mallra të tjera të sanksionuara nga BE në enklavën e Kaliningradit nëpërmjet hekurudhave të saj, duke prekur rreth gjysmën e importeve të provincës ruse. Ashtu siç ishte parashikuar, ky është fillimi i regjimit të sanksioneve të BE-së, i cili hyri në fuqi më 17 qershor dhe që do të vijojë edhe me pezullimin e tranzitit të naftës në dhjetor. Një masë e njohur, por që shkaktoi reagimin jashtëzakonisht të ashpër të Kremlinit, i cili përmes zëdhënësit të presidentit, Dmitry Peskov, pohoi se kjo është një situatë “më se e rëndë” dhe një “vendim vërtet i paprecedentë. Është shkelje e gjithçkaje”. Ministria e Jashtme ruse i kërkoi Lituanisë që të anulojë menjëherë, atë që e quajti një veprim "hapur armiqësor". Nëse plas një konflikt me Lituaninë që është pjesë e aleancës, “Neni 5 i NATO, thotë qartë se nëse një vend sulmohet dhe kërkon ndihmë nga shtetet anëtare, ato duhet ta ndihmojnë me të gjitha mjetet.

Situatë alarmante

Lituania, si vendet e tjera të Evropës Lindore dikur nën dominimin sovjetik, ka treguar zell të veçantë dhe mospërputhje në zbatimin e regjimit sanksionues kundër Rusisë: Linja e ashpër e Vilnius ndaj Kremlinit shkon më tej standardeve të BE-së. Kaliningrad mund të konsiderohet si një lloj baze ushtarake e madhe, pasi përveç se është selia e Flotës Baltike të Moskës, në rajon ka disa instalime ushtarake që e bëjnë atë një garnizon të vërtetë. Në veçanti në Kaliningrad ka disa asete që e bëjnë atë një flluskë kundër hyrjes, apo mohimit të zonës që ka potencialin të godasë shumë thellë në territorin lituanez ose polak. Në fakt, në enklavë ka edhe sisteme balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskander-M, si për një seri të tërë transportuesish lundrimi, të lëshueshme nga avionë, krahas atyre të njësive detare të stacionuara në Baltiysk. Pikërisht për këtë arsye, dhe duke marrë parasysh bllokadën dhe mbylljen e hapësirës ajrore rreth rajonit që detyron avionët rusë të fluturojnë në një korridor të ngushtë mbi Baltik, ka nga ata që besojnë, midis qarqeve ushtarake perëndimore, se Moska mund të vendosë të bëjë me forcë hapjen e një kalimi tokësor që lidh Bjellorusinë me Kaliningradin përmes asaj që quhet hendeku Suëalski.

Luftë e drejtpërdrejtë me NATO

Ky opsion, për Rusinë, do të nënkuptonte fillimin e një konflikti të drejtpërdrejtë me NATO-n në një kohë kur forcat e saj konvencionale janë të angazhuara kryesisht në luftën në Ukrainë, por në arsenalet në Kremlin ka dhjetëra mijëra automjete të blinduara që mund të mobilizohen në një kohë që varion nga disa javë deri në gjashtë muaj ( në varësi të nivelit të gatishmërisë ).  Po ashtu dhe numri i mjeteve moderne në dispozicion të Moskës është i pakët dhe në një konflikt me NATO-n, hendeku teknologjik do të ishte qartazi në favor të Aleancës, por duhet konsideruar se këto do të mbaronin shpejt në ditët e para të luftës. prandaj arsenali rus i përbërë nga automjete të vjetruara do të kishte një peshë vendimtare, duke përfaqësuar një masë tronditëse me ndikim të fortë, me kusht që të garantohet një nivel i arsyeshëm efikasiteti dhe gatishmërie luftarake.

Zgjidhja më e lehtë për të eliminuar rezistencën perëndimore do të ishte përdorimi i fuqisë taktike bërthamore : Rusia vlerësohet të ketë rreth 1900 nga këto pajisje që përdoren në fushën e betejës duke qenë mesatarisht (por jo gjithmonë) me fuqi më të ulët se ato strategjike. Doktrina ruse gjithashtu parashikon përdorimin e këtij opsioni në rast se një konflikt nuk mund të zgjidhet në kushte të favorshme për Rusinë, prandaj në një luftë me NATO-n është e mundur që të ndodhë. Rreziku i përshkallëzimit, për çështjen e Kaliningradit, është afër dhe i njëjti vendim për të shtyrë embargon e naftës në dhjetor, përveç favorizimit të vetë Evropës është gjithashtu një marifet për të blerë kohë dhe për të parandaluar që konflikti në Ukrainë të përshkallëzohet më tej duke u zgjeruar.

Më të lexuarat