BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x

Bota

Zelensky më i vendosur se kurrë: Ja cila është rruga e vetme për të vijuar bisedimet me Rusinë

Zelensky më i vendosur se kurrë: Ja cila është rruga e vetme

Presidenti ukrainas Volodymyr Zenelsky ka thënë ditën e sotme se është i hapur të bisedojë me Rusinë për paqe, por vetëm nëse do të kishte bisedime të drejtpërdrejta me Presidentin rus, Vladimir Putin.

Duke folur përmes një videoje në Forumin Ekonomik Botëror, Zelensky tha se ekziston një mundësi për të gjetur një rrugëdalje diplomatike nga konflikti nëse Putin “e kupton realitetin.”

Zelensky shtoi se një hap i parë drejt bisedimeve me Rusinë do të ishte që forcat ruse të tërhiqen në linjat që ishin në vend përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj në fund të shkurtit.

Zelenskyy përdori gjithashtu një pjesë të fjalimit të tij për të shprehur ngushëllimet e tij për anëtarët e familjeve të fëmijëve dhe mësuesve që u vranë të martën në një sulm masiv në një shkollë fillore në SHBA.

“Me sa di unë, janë vrarë 21 persona, mes të cilëve 19 fëmijë. Është e tmerrshme të kesh viktima në kohë paqësore”, tha ai.

Çelësi i paqes

Ndërsa forcat ruse bombarduan Ukrainën lindore, duke përfshirë Severodonetsk në rajonin e Luhanskut, këshilltari i Zelenskyy, Mykhailo Podolyak i shtyu qeveritë e huaja të ndërmarrin veprime për t’i bërë presion Rusisë që t’i japë fund luftimeve të saj në Ukrainë.

“Sot, e ardhmja e Evropës nuk formohet në Bruksel apo në Davos. Kohëzgjatja e kësaj lufte varet nga shpejtësia e vendosjes së sanksioneve energjetike dhe furnizimit me armë. Dëshironi t’i jepni fund luftës? Çelësi i paqes është në kryeqytetet tuaja”, shkroi Podolyak në Twitter.

Kjo pasoi një mesazh të Zelenskyt të martën vonë, në të cilin ai tha se dërgimi i granatave me raketa, tankeve, raketave kundër anijeve dhe armëve të tjera në Ukrainë është “investimi më i mirë” për të parandaluar agresionin e ardhshëm rus.