BREAKING NEWS

Rëndohet gjendja në Gjermani, zbulohet një vatër e re me koronavirus, mbyllen shkollat dhe zyrat në këtë zonë (Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve)

Rëndohet gjendja në Gjermani, zbulohet një vatër e re me
x

Bota

Zemërim në Kinë për vdekjen e pandës së huazuar në kopshtin e Tailandës

Zemërim në Kinë për vdekjen e pandës së huazuar
Vdekja e papritur e një ariu gjigant panda të huazuar në një kopsht zoologjik në Tailandë ka shkaktuar zemërim në Kinë dhe thirrje për të mos huazuar më arushat jashtë vendit.
 
Mashkulli 19-vjeçar Chuang Chuang, kishte humbur ndjenjat të hënën pas vakti me kallam bambuje dhe nuk u zgjua më, në kopshtin zoologjik Chiang Mai në veri të Tailandës.
 
Vdekja po hetohet nga ekspertët kinezë, por zemërii ka qenë i gjerë në mediat sociale kineze.
 
Një përdorues shkruante: “Asnjë huazim pandash më në Tailandë! Chuang Chuang ishte panda më i dashur në botë! Çfarë lloj bambuje i dhanë për të ngrënë? Nëse nuk mbani dot një panda mos huazoni!”
 
Një tjetër shkruante: “Tani që Chuang Chuang vdiq, është e kotrë të flasim. Mos merrni hua thesaret tona kombëtare.”
 
Chuang Chuang ishte huazuar në Chiang Mai prej vitit 2003, bashkë me shoqen e tij Lin Hui.
 
Chuang Chuang e Lin Hui nuk kishin arritur të çiftoheshin gjatë jetës së tyre në kopshte por  Lin Hui ka lindur një këlysh në 2009 me mbjellje artificiale.
 
Pandat jetojnë 14-20 vjet në botën e egër, por mund të jetojnë deri në 30 vjet në kushte të mira kopshtesh zoologjike.