BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Bota

Zgjedhjet Kanada/ Liberalët e Trudeau ruajnë pushtetin por humbin maxhorancën

Zgjedhjet Kanada/ Liberalët e Trudeau ruajnë pushtetin por humbin
Partia Liberale e kryeministrit kanadez Justin Trudeau ka arritur të ruajë pushtetin në zgjedhjet e ngoishta të së dielës por tashmë do të qeverisë në minorancë.
 
Liberalët parashikohen të fitojnë 157 vende, 13 më pak se maxhoranca, dhe do ta kenë më të vështorë të kalojnë ligjet e tyre në mandatin e dytë të Trudeau.
 
Opozita konservatore pritet të fitojë votën popullore po kjo nuk u përkthye në vende parlamenti.
 
Ata pritet të marrin 121 vende në parlament, nga 95 që kishin më parë.
 
E majta e moderuar Partia e Re Demokratike dhe lideri i saj Jagmeet Singh, mund të jenë vendimtarë për qeverinë e re, teksa pritet të marrin 24 karrige në parlamentin me 338 vende.
 
Partia separatiste e rajonit frankofon Quebec, Bloc Québécois, pasoi rritje të konsiderueshme me 32 vende të pritura, nga 10 që zotëronte në 2015.
Pjesëmarrja llogaritej në 66%.

Më të lexuarat