Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zgjedhjet Kanada/ Liberalët e Trudeau ruajnë pushtetin por humbin maxhorancën

Postuar: 22/10/2019 - 15:54

Partia Liberale e kryeministrit kanadez Justin Trudeau ka arritur të ruajë pushtetin në zgjedhjet e ngoishta të së dielës por tashmë do të qeverisë në minorancë.
 
Liberalët parashikohen të fitojnë 157 vende, 13 më pak se maxhoranca, dhe do ta kenë më të vështorë të kalojnë ligjet e tyre në mandatin e dytë të Trudeau.
 
Opozita konservatore pritet të fitojë votën popullore po kjo nuk u përkthye në vende parlamenti.
 
Ata pritet të marrin 121 vende në parlament, nga 95 që kishin më parë.
 
E majta e moderuar Partia e Re Demokratike dhe lideri i saj Jagmeet Singh, mund të jenë vendimtarë për qeverinë e re, teksa pritet të marrin 24 karrige në parlamentin me 338 vende.
 
Partia separatiste e rajonit frankofon Quebec, Bloc Québécois, pasoi rritje të konsiderueshme me 32 vende të pritura, nga 10 që zotëronte në 2015.
Pjesëmarrja llogaritej në 66%.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa vende janë shumë më keq se të tjerat.
 

Postuar: 21/11/2019 - 21:03

Pas përplasjes fatale të avionit stërvitor T-38 Talon në bazën ajrore të Oklahoma, mediat venda

Postuar: 21/11/2019 - 20:50

Dy pilotë të forcave ajrore amerikane kanë humbur jetën pas një aksidenti gjatë stërvitjes në b

Postuar: 21/11/2019 - 20:36

Ushtria e Norvegjisë tha sot se ka nevojë për tanke të reja pasi tanket moderne ruse T-80BVM ja

Postuar: 21/11/2019 - 20:24

Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar

Postuar: 21/11/2019 - 20:00

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u akuzua për korrupsion, mashtrime dhe shkelje të bes

Postuar: 21/11/2019 - 19:58

Ish-kryeministri italian dhe drejtuesi i Partisë Forca, Silvio Berlusconi tha sot se Kina është