BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x
BREAKING NEWS

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon
x
BREAKING NEWS

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të dashurën 19-vjeçare, merret vendimi i fundit për të riun shqiptar

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të
x
BREAKING NEWS

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve, arrestohet i riu i shpallur në kërkim (EMRI)

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve,
x
BREAKING NEWS

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të ashpra drejt Ramës: Po ushtron gjenocid mbi shqiptarët

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të
x

Bota

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:

Mediat e huaja kanë lajm kryesor fitoren e qendrës së djathtë në Itali, duke vënë theksin te fakti që Georgia Meloni do të jetë kryeministrja e parë grua në vend. BBC, Reuters dhe Guardian i referohen një exit poll të RAI-t, por shprehen se ka raste që exit poll në vend të kenë dalë të gabuara. 

Liderja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë, sipas sondazheve të daljes, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Nëse ato konfirmohen, zonja Meloni do të synojë të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Një Itali e udhëhequr nga Meloni do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës me Rusinë në luftë në Ukrainë.

Ajo parashikohet të fitojë midis 22-26% të votave, thotë një sondazh i Rai, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë.

Disa sondazhe exit të sapo publikuara i dhanë aleancës së saj të djathtë një epërsi komanduese, me 41-45% të votave.

Një aleancë e krahut të djathtë e udhëhequr nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit duket se do të fitojë një shumicë të qartë në parlamentin e ardhshëm, thanë sondazhet e daljes të dielën pasi votimi përfundoi në zgjedhjet kombëtare italiane.

Një sondazh për transmetuesin shtetëror RAI tha se blloku i partive konservatore, që përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45%, mjaftueshëm për të garantuar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.

Ligji zgjedhor i Italisë favorizon grupet që arrijnë të krijojnë pakte para votimit, duke u dhënë atyre një numër më të madh mandatesh në krahasim me numrin e votave të tyre.

Rezultatet e plota priten të hënën herët.

Nëse konfirmohet, rezultati do të mbyllte një rritje të jashtëzakonshme për Melonin, partia që fitoi vetëm 4% të votave në zgjedhjet e fundit kombëtare në 2018, por këtë herë parashikohej të dilte si grupi më i madh i Italisë me 22.5-26.5%.

Fitore e qartë për koalicionin e djathtë, tregojnë exit poll

Në rregull, sondazhi i parë i exit poll është një lajm i mirë për Giorgia Meloni dhe Vëllezërit e ekstremit të djathtë të Italisë.

Sipas sondazhit të Consorzio Opinio Italia për Rai, koalicioni i djathtë ka fituar 41-45% të votave dhe aleanca e majtë 25-29%. Kjo do t’i jepte të djathtës një shumicë në të dyja dhomat.

Në këtë pikë duhet të bëjmë paralajmërimin tonë të rregullt: exit poll-et italiane kanë një histori shumë të kontrolluar dhe ndonjëherë janë të gabuara. Ia vlen të presësh që të vijnë projeksionet.