BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Bota

Zgjerohet harta e luftës? Koreja e Jugut, avionët luftarakë ruso-kinezë shkelin hapësirën e mbrojtjes ajrore. Zbardhen zhvillimet e fundit çfarë po ndodh

Zgjerohet harta e luftës? Koreja e Jugut, avionët luftarakë

Dy avionë luftarakë kinezë dhe gjashtë rusë hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Koresë së Jugut pa paralajmërim, duke detyruar që Forcat Ajrore të Seulit të ngrinin në ajër avionët e tyre luftarakë.

Kështu është deklaruar nga autoritetet më të larta të Seulit, siç raportohet nga agjencia e lajmeve Yonhap.Avionët luftarakë fluturuan mbi zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore, por nuk shkelën zonën territoriale të vendit.

Alarmi u ngrit në orën 5:48 të mëngjesit me orën lokale, kur dy bombardues kinezë H-6 hynë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të Seulit nga një zonë 126 kilometra në veriperëndim të ishullit Ieo, një shkëmb i zhytur në jug të ishullit Jugor Jeju dhe më pas u larguan në orën 06:13.

Në orën 6:44 të mëngjesit (koha lokale), bombarduesit rihynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore nga një zonë në verilindje të qytetit-port jugor të Koresë së Jugut, Pohang dhe dolën nga zona në orën 7:07 të mëngjesit.

Më vonë gjashtë avionë rusë - katër bombardues TU-95 dhe dy avionë luftarakë SU-35 - si dhe dy bombardues kinezë H-6, fluturuan mbi zonë nga një lartësi 200 km në verilindje të ishullit Ulleung në jug në orën 12:18 dhe dolën jashtë në orën 12:36.

Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha se bombarduesit strategjikë rusë dhe kinezë kryen patrulla të përbashkëta në Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore këtë mëngjes, duke u ankuar se ata po ndiqeshin nga "avionët e huaj për një distancë të caktuar".

Ministria saktësoi se avionët rusë dhe kinezë nuk kanë kryer “asnjë shkelje të hapësirës ajrore të vendeve të treta”.