BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Zhduket pa lënë gjurmë avioni luftarak F-35, Forcat Ajrore të SHBA-së në alarm, ja pse misteri po trondit botën

Zhduket pa lënë gjurmë avioni luftarak F-35, Forcat Ajrore

Është një mister ajo që ndodhi me aeroplanin luftarak-bombardues me shumë role F-35B Lightning II të Forcave Ajrore të SHBA-së, i cili u zhduk të dielën e kaluar në brigjet e Karolinës së Jugut, pasi piloti i Korpusit Detar u detyrua të tërhiqej nga avioni. Ushtari arriti të shpëtojë veten dhe nuk ka pësuar pasoja të rënda, por ende nuk dihet asgjë për fatin e avionit ushtarak, gjurmët e të cilit kanë humbur.Aksidenti ndodhi rreth orës 14:00, me orën lokale, të dielën, kur piloti, me shumë gjasa që kishte humbur kontrollin e F-35B, u detyrua të tërhiqej nga avioni dhe të hidhej me parashutë në tokë. Piloti arriti të zbarkonte shëndoshë e mirë në Karolinën e Jugut.Ai u shpëtua menjëherë dhe u transportua në spital, ku mori trajtimin e nevojshëm. Me sa duket ai nuk ka pasoja të rënda dhe gjendja e tij është e qëndrueshme, siç e ka konfirmuar edhe majorja e marinës, Melanie Salinas. Avioni F-35B Lightning II, thanë autoritetet, ishte nisur nga Stacioni Ajror i Trupave Detar Beaufort. Ai ishte pjesë e një skuadroni stërvitore sulmi dhe fluturoi së bashku me një luftëtar tjetër. Sipas zyrtarëve, nuk ka asnjë provë se dy avionët mund të jenë përplasur, edhe për shkak se më pas gjuajtësi i dytë u ul pa asnjë problem në bazën e Charleston. Vetëm një ekzaminim i F-35B i përfshirë mund të japë përgjigje, por problemi qëndron pikërisht këtu: nuk ka asnjë gjurmë të avionit. Luftëtari hiper-teknologjik është veçanërisht i vështirë për t'u gjurmuar me radar, aq sa disa orë më vonë autoritetet amerikane ende nuk e dinë se ku përfundoi. Avioni është një model i prodhuar nga Lockheed Martin me një kosto rreth 80 milionë dollarë, është i armatosur dhe i pajisur me teknologjitë më të mira.