BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Zjarret në Kanada/ Tymi mbërrin në Evropë, ja çfarë thonë shkencëtarët

Zjarret në Kanada/ Tymi mbërrin në Evropë, ja

Kanadaja është përfshirë nga flakë ditët e fundit dhe pamjet që po postohen janë tronditëse. Jo vetëm në Kanada, por edhe në zona të tjera ku kanë arritur retë e tymit të zjarreve imazhet janë të frikshme.

Tymi ka mbuluar disa qytete të SHBA-së, duke vënë kështu në alarm cilësinë e ajrit për rreth 75 milionë njerëz. Megjithatë, nuk janë vetëm SHBA-të që janë vizituar nga tymi i zjarreve, por ka arritur në Norvegji përmes Grenlandës dhe Islandës, sipas shkencëtarëve.

Shkencëtarët në Institutin Norvegjez për Kërkime Klimatike dhe Mjedisore (NILU) duket se kanë arritur të zbulojnë rritjen e dendësisë së tymit. Ata e kuptuan këtë duke përdorur instrumente të ndjeshme.

Në Norvegji vendasit janë në gjendje ta nuhasin apo edhe ta vërejnë tymin si një mjegull të lehtë. Sigurisht që situata nuk është si ajo e SHBA-së ku ndotja është e rrezikshme.

Sipas shkencëtarëve në ditët në vijim reja e tymit do të përhapet edhe në pjesë të tjera të Evropës.