BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x
BREAKING NEWS

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë, panik tek punonjësit e zyrave

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në
x

Bota

Zjarret shkrumbojnë gjithçka, Kalifornia merr vendimin drastik, 3000 njerëz...

Zjarret shkrumbojnë gjithçka, Kalifornia merr vendimin drastik, 3000

Përshkallëzohet situata e zjarreve në Kaliforni, ku po vijojnë të përhapen me shpejtësi.

Kalifornia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të zjarreve të rëna dhe që po vazhdojnë të përhapen me shpejtësi pranë Parkut Kombëtar Yosemite.

Zjarri është ndezur që pasditen e së premtes duke djegur deri në mëngjes një sipërfaqe të konsiderueshme pylli. Deri më tani raportohet se zjarrëfikset nuk kanë mundur ta vënë në kontroll flakët.

“Zjarri mbeti aktiv gjatë natës duke lëvizur drejt komuniteteve të Jerseydale, Darrah dhe Bootjack,” tha departamenti i zjarrfikësve.

Ndër të tjera ai tha se, lagështia e ulët, e cila është midis 5% dhe 10%, pritet të vështirësojë proçesin e shuarjes së zjarrit.

Ndërkohë mësohet se më shumë se 3,000 njerëz janë evakuuar dhe 10 shtëpi janë shkatërruar.

Sipas Departamentit të Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri në Kaliforni ka djegur 14,281 hektarë tokë, duke e bërë zjarrin më të madh aktiv në Shtetet e Bashkuara për momentin.

Në qarkun Mariposa është shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Në një deklaratë, guvernatori i Kalifornisë, Gavin Neësom tha se flakët po “përhapen nga moti i nxehtë dhe i thatë dhe kushtet e thatësirës”.

Zjarret shkrumbojnë gjithçka, Kalifornia merr vendimin drastik, 3000