Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zjarret shkrumbuan Amazonën/ Presidenti Bolsonaro jep urdhër për të ndërhyrë, shirat i vinë në ndihmë

Postuar: 24/08/2019 - 21:07

Pas kritikave dhe kërcënimeve për sanksione ndaj ekonomisë braziliane, presidenti Bolsonaro ka dërguar ushtrinë për të shuar flakët që kanë përpirë mushkërinë e botës, pyjet e Amazonës.  Shirat që kanë përfshirë zonën po ashtu po ndihmojnë në shuarjen e zjarrit masiv.

Në daljen e tij për mediat, presidenti Bolsonaro tha se zjarret pyjorë "ekzistojnë në të gjithë botën" dhe "nuk mund të shërbejnë si pretekst për sanksione të mundshme ndërkombëtare". Në fjalimin e tij televiziv, z. Bolsonaro konfirmoi se ai kishte autorizuar forcat e armatosura për të ndihmuar në luftimin e zjarreve. "Kam mësuar si një ushtarak të dua pyllin e Amazonës dhe dua ta ndihmoj ta mbrojtur atë," tha ai. Dekreti në vetvete ishte mjaft i paqartë në formulimet e tij, por specifikoi që ushtria do të shpërndahej në rezervat e natyrës, tokat indigjene dhe zonat kufitare në rajon. Ndërkohë edhe shirat qe kanë përfshirë zonën po kontribuojnë në marrjen nën kontroll të flakëve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh