BREAKING NEWS

Avokati shqiptar arrestohet për trafik ndërkombëtar droge, Rumania kërkesë urgjente Prokurorisë së Tiranës (EMRI)

Avokati shqiptar arrestohet për trafik ndërkombëtar droge,
x

Bota

Zjarret shkrumbuan Amazonën/ Presidenti Bolsonaro jep urdhër për të ndërhyrë, shirat i vinë në ndihmë

Zjarret shkrumbuan Amazonën/ Presidenti Bolsonaro jep urdhër për

Pas kritikave dhe kërcënimeve për sanksione ndaj ekonomisë braziliane, presidenti Bolsonaro ka dërguar ushtrinë për të shuar flakët që kanë përpirë mushkërinë e botës, pyjet e Amazonës.  Shirat që kanë përfshirë zonën po ashtu po ndihmojnë në shuarjen e zjarrit masiv.

Në daljen e tij për mediat, presidenti Bolsonaro tha se zjarret pyjorë "ekzistojnë në të gjithë botën" dhe "nuk mund të shërbejnë si pretekst për sanksione të mundshme ndërkombëtare". Në fjalimin e tij televiziv, z. Bolsonaro konfirmoi se ai kishte autorizuar forcat e armatosura për të ndihmuar në luftimin e zjarreve. "Kam mësuar si një ushtarak të dua pyllin e Amazonës dhe dua ta ndihmoj ta mbrojtur atë," tha ai. Dekreti në vetvete ishte mjaft i paqartë në formulimet e tij, por specifikoi që ushtria do të shpërndahej në rezervat e natyrës, tokat indigjene dhe zonat kufitare në rajon. Ndërkohë edhe shirat qe kanë përfshirë zonën po kontribuojnë në marrjen nën kontroll të flakëve.