BREAKING NEWS

E trishtë/ I shtruar prej ditësh në spital, COVID-19 i merr jetën ish-ushtarakut të lartë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ I shtruar prej ditësh në spital, COVID-19 i merr
x

Bota

Zona e nxehtë e koronavirusit në Rusi ngre pyetje dhe pikëpyetje në lidhje me shifrat e deklaruara të Covid-19

Zona e nxehtë e koronavirusit në Rusi ngre pyetje dhe pikëpyetje

Republika Jugore e Dagestanit në Rusi i dha presidentit Vladimir Putin testin e tij të parë të vërtetë si një udhëheqës kombëtar, në vitin 1999, kur militantët në Çeçeni kaluan kufirin dhe filluan një luftë që nxori zbuluar imazhin e tij si njeri i veprimit.

Më shumë se dy dekada më vonë, rajoni i largët malor i paraqet presidentit rus një sfidë të re, pasi shpërthimi i Covid-19 shtron pyetje të reja rreth asaj se si Rusia numëron infektimet nga koronavirusi dhe vdekjet.

Ditën e martë, Dagestan pati 3553 raste të konfirmuara Covid-19 dhe 32 vdekje, duke e renditur në vendin e pestë nga 85 rajone në statistikat federale zyrtare ruse.

Por, në një intervistë në “Instagram Live”, të dielën, me një gazetar vendas, kreu i Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës dha shifra shumë më të larta se ato të Moskës, duke thënë se numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar me koronavirus dhe pneumoni të fituar nga komuniteti në Dagestan tejkaloi 13,000, me 657 të vdekur, shkruan “CNN”.

I pyetur nga gazetari Ruslan Kurbanov që të shpjegonte se përse rastet Covid-19 dhe pneumonia po numëroheshin veçmas, zyrtari shëndetësor, Dzhamaludin Gadzhiibragimov, u përgjigj se pacientët me pneumoni trajtohen sikur të kenë virusin, por jo të gjitha rastet i atribuohen koronavirusit për shkak të  mungesës së testimit.

"Në thelb, e njëjta metodologji trajtimi përdoret për të dy", tha ai. "Por për shkak se nuk kemi konfirmim të testit laboratorik, statistikat po përpilohen në atë mënyrë".

Mjekët në rajon janë ankuar në javët e kaluara në mediat sociale për mungesën e pajisjeve mbrojtëse dhe disa spitale nuk kanë pasur hapësirë ??për të trajtuar stafin e tyre.

Aktivisti për të drejtat civile, Ziyautdin Uvaisov, i cili është drejtues i Monitorimit të Pacientëve, një organizatë jofitimprurëse që mblodhi para për të blerë pajisje mbrojtëse për mjekët e Dagestanit, i tha “CNN” se sistemi i kujdesit shëndetësor në rajon është në një gjendje vërtet të keqe.

"Ne kemi qenë duke folur në lidhje me atë që në vitin 2017, por për fat të keq është zakoni që të fshihet çdo gjë nën rrogoz", tha Uvaisov.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve të koronavirusëve në Rusi mbetet i ulët, me 2837 vdekje të raportuara që nga e marta dhe shkalla e vdekshmërisë së saj është 7.4 më e ulët se mesatarja globale. Metoda e numërimit të vendit është shqyrtuar nga vëzhguesit, të cilët theksojnë se vdekjet shpesh u atribuohen shkaqeve të tjera.

Demografët dhe epidemiologët rusë shpresojnë se statistikat mbarëkombëtare për vdekshmërinë gjithëpërfshirëse të muajit prill, që pritet të publikohen nga autoritetet në fund të majit, do të ndihmojnë për të marrë një tablo më të qartë të numrit të pandemisë në Rusi, si për vdekjet nga koronavirusi dhe për njerëzit që nuk mund të merrnin ndihmë mjekësore për kushte të tjera për shkak të spitaleve të mbingarkuara.