Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zvicër, partitë e Gjelbra festojnë fitoren historike në zgjedhje

Postuar: 21/10/2019 - 15:30

Mbështetja e madhe për partinë e Gjelbër në zgjedhjet e të dielës në Zvicër, u përshkrua si një “tsunami” nga stabilimenti politik.
 
Megjithëse partia e djathtë populiste mbetej më e fuqishmja në vend, rezultatet mund të përmbysin kontrollin e qendrës së djathtë në qeverinë e vendit.
 
Partia e Gjelbër dhe Liberalët e Gjelbër duket se së bashku ka në fituar më shumë se 20 për qind.
 
 “Kjo nuk është një valë e gjelbër, por një tsunami,” tha Caroline Vara, zv. kryetarja e partisë së Gjelbër që fitoi karrigen në parlament.
 
Të gjelbrit tashmë pritet të fitojnë një vend në Këshillin Federal të vendit, që është kabineti qeverisës me shtatë anëtarë.
 
Partia e djathtë anti-emigracion ruajti dominimin me 25.8 për qind të votave po ishte në rënie prej 3.6 për qind. Në 2015 gjatë krizës së refugjatëve ajo fitoi një numër rekord votash.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/11/2019 - 21:18

Teksa dimri përfshin hemisferën veriore të tokës, do të kemi gjithnjë e më pak dritë por disa vende janë shumë më keq se të tjerat.
 

Postuar: 21/11/2019 - 21:03

Pas përplasjes fatale të avionit stërvitor T-38 Talon në bazën ajrore të Oklahoma, mediat venda

Postuar: 21/11/2019 - 20:50

Dy pilotë të forcave ajrore amerikane kanë humbur jetën pas një aksidenti gjatë stërvitjes në b

Postuar: 21/11/2019 - 20:36

Ushtria e Norvegjisë tha sot se ka nevojë për tanke të reja pasi tanket moderne ruse T-80BVM ja

Postuar: 21/11/2019 - 20:24

Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar

Postuar: 21/11/2019 - 20:00

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u akuzua për korrupsion, mashtrime dhe shkelje të bes

Postuar: 21/11/2019 - 19:58

Ish-kryeministri italian dhe drejtuesi i Partisë Forca, Silvio Berlusconi tha sot se Kina është