BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Bota

Zvicër, partitë e Gjelbra festojnë fitoren historike në zgjedhje

Zvicër, partitë e Gjelbra festojnë fitoren historike në
Mbështetja e madhe për partinë e Gjelbër në zgjedhjet e të dielës në Zvicër, u përshkrua si një “tsunami” nga stabilimenti politik.
 
Megjithëse partia e djathtë populiste mbetej më e fuqishmja në vend, rezultatet mund të përmbysin kontrollin e qendrës së djathtë në qeverinë e vendit.
 
Partia e Gjelbër dhe Liberalët e Gjelbër duket se së bashku ka në fituar më shumë se 20 për qind.
 
 “Kjo nuk është një valë e gjelbër, por një tsunami,” tha Caroline Vara, zv. kryetarja e partisë së Gjelbër që fitoi karrigen në parlament.
 
Të gjelbrit tashmë pritet të fitojnë një vend në Këshillin Federal të vendit, që është kabineti qeverisës me shtatë anëtarë.
 
Partia e djathtë anti-emigracion ruajti dominimin me 25.8 për qind të votave po ishte në rënie prej 3.6 për qind. Në 2015 gjatë krizës së refugjatëve ajo fitoi një numër rekord votash.

Më të lexuarat