Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zvicra i kthen Nigerisë 321$ mln asete të vjedhura nga korrupsioni

Zvicra i kthen Nigerisë 321$ mln asete të vjedhura nga korrupsioni

Postuar: 06/12/2017 - 18:43

Qeveria zvicerane do t’i kthejë Nigerisë 321 milionë dollarë në asete të sekuestruara nga familja e ish-presidentit Sani Abacha.
 
Pasuritë janë konfiskuar gjatë procedimeve kriminale ndaj Abba Abacha, biri i Sani, i cili ka udhëhequr Nigerinë për pesë vjet deri në 1998. Hetuesit nigerianë besojnë se ai ka vjedhur rreth 4 miliardë dollarë gjatë kohës që ka qenë në zyrë.
 
Qeveria zvicerjane njoftoi dje se ishte arritur një marrëveshje me Nigerinë dhe Bankën Botërore për kushtet e kthimeve.
 
Zvicra ka rikuperuar deri tani rreth $700 milion nga asetet e Abacha, ndërsa Nigeria po ndjek dhe rreth 480 milionë dollarë të tjera të sekuestruara në SHBA.
 
Nigeria është një nga vendet me prioritet në asistencën e rekuperimit të aseteve të entit të ri Global Forum në Washington DC. Vendi naftëmbajtës llogaritet të ketë humbur rreth 400 miliardë dollarë nga korrupsioni mes viteve 1960 e 1999, sipas statistikave të SHBA.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Lufta në Siri: Dhjetra të vrarë nga sulme të reja në Gouta lindore

Postuar: 20/02/2018 - 16:06

Rreth 50 civilë njoftohej të ishin vrarë sot nga sulmet e ushtrisë së Sirisë në rajonin e mbajtur nga rebelët Gouta Lindore, në periferi të Damaskut.
 
Grupet e shpëtimit thanë se sulmet ajrore dhe të artilerisë lanë 24 të vdekur në qytezën Marj.
 
OBSH paralajmëron rritje të rasteve të fruthit në Evropë

Postuar: 20/02/2018 - 16:05

Evropa ka parë një rritje të konsiderueshme të rasteve të fruthit në vitin 2017, për të cilat Organizata Botërore e Shëndetsisë thotë se është një tragjedi pas numrit të ulët
Vuçiç u premton gjermanëve: Brenda muajit do t'i zgjidh punët me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 15:42

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha se kishte “një bisedë të sinqertë” me ministrin e jashtëm gjerman Sigmar Gabriel.
 
‘Stop Soros’, paketa e re ligjore në Hungari

Postuar: 20/02/2018 - 15:38

Qeveria hungareze po përpiqet që me masa ligjore t’ua mbyllë gojën organizatave joqeveritare që ndërhyjnë në punet e brendshme, në veprime të kontestuara nga komuniteti
OXFAM kërkon falje për skandalin seksual në Haiti

Postuar: 20/02/2018 - 15:31

Organiza bamirëse joqeveitare britanike OXFAM i kërkoi sot falje popullit haitian për skandalin seksual që përfshiu të punësuarit e saj, duke shprehur ‘turpin’ dhe

Postuar: 20/02/2018 - 12:23

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit për vitin 2017 këto janë rezultatet që ka nxjerrë Organizata Botërore e Shëndetësisë.Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se

Postuar: 20/02/2018 - 09:41

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët.Së paku 100 civilë, përfshirë 20 fëmijë, ja