Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zyrtare! Kryeministri drejt burgut, prokuroria e akuzon për korrupsion dhe mashtrim

Postuar: 21/11/2019 - 20:00

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu u akuzua për korrupsion, mashtrime dhe shkelje të besimit në çështje të ndryshme, njoftoi sot prokurori i përgjithshëm i Izraelit.

Netanyahu dyshohet se ka pranuar dhurata nga biznesmenë të pasur dhe ka dhënë favore për të marrë më shumë mbulim pozitiv për shtyp.

Ai ka mohuar çdo keq bërje dhe ka thënë se ai është viktimë e një “gjuetie shtrigash” nga kundërshtarët e tij të majtë dhe media.

Ai gjithashtu ka insistuar se nuk do të japë dorëheqjen dhe nuk është i detyruar me ligj ta bëjë këtë.

Por njoftimi vjen mes një qëndrimi politik në Izrael pas dy zgjedhjeve të përgjithshme jo-përfshirëse në prill dhe shtator.

Të mërkurën, rivalja e Netanyahut për kryeministrinë, Benny Gantz, tha që ai nuk kishte qenë në gjendje të krijonte një koalicion qeverisës me shumicë në parlament. Atij iu dha mundësia të provonte pasi Netanyahu nuk arriti ta bëjë këtë.

Presidenti Reuven Rivlin u kërkoi ligjvënësve të enjten që të bien dakord për një kandidat për kryeministër brenda 21 ditëve dhe të shmangin zgjedhe të tjera pasi do të bënte një precedent të paparë ndonjëherë, atë të zhvillimit të tre palë zgjedhjeve brenda një viti.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 15:39

Rusia ka akuzuar dje se NATO qëllimisht po nxit tensione globale duke avancuar aftësitë ushtarake në disa fronte, në vend që të angazhohet në dialog me Moskën.
 

Postuar: 14/12/2019 - 15:21

Disa vende të Evropës, nga Irlanda e Franca deri në Itali e Greqi, prej orësh po përballen me m

Postuar: 14/12/2019 - 14:55

Megjithëse Boris Johnson fitoi në zgjedhje, qindra protestues kanë mbushur rrugët e Londrës në

Postuar: 14/12/2019 - 14:53

Llogaritet se mbi 300 mijë njerëz, janë vrarë prej trupave japoneze në qytetin Nanjing të Kinës

Postuar: 14/12/2019 - 07:36

Komisioni i Ligjeve i Dhomës së Përfaqësuesve rekomandoi dje ngritjen e akuzave ndaj Presidentit

Postuar: 13/12/2019 - 22:57

Të gjithë emigrantët do të paguajnë një shumë prej 626 paundësh për sistemin qeveritar shëndetëso

Postuar: 13/12/2019 - 22:55

Në Milano të Italisë ka nisur bora e parë për këtë vit.