BREAKING NEWS

“Dhimbja nuk pyet për burrëri, ike dhe më le një peng”, mesazhet prekëse për biznesmenin dhe presidentin e televizionit të njohur në vend: E shtuna e zezë! Ky është statusi më i vështirë i jetës sime

“Dhimbja nuk pyet për burrëri, ike dhe më le një
x

Bota

Zyrtari i lartë i OBSH-së përhap panik, del me paralajmërimin e frikshëm: Ja çfarë do të ndodhë në fillim të vitit 2021 nëse qeveritë nuk frenojnë valën e dytë të COVID-19!

Zyrtari i lartë i OBSH-së përhap panik, del me

Organizata Botërore e Shëndetësisë vazhdon me përhapjen e panikut për COVID-19, madje parashikon një valë të tretë të pandemisë në Evropë në fillim të vitit 2021.

Një i dërguar special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 paralajmëroi ase nëse qeveritë përsërisin atë që ai tha se ishte një dështim për të bërë atë që duhej për të parandaluar valën e dytë të infeksioneve, do të kemi një vakë të tretë të virusit në fillimi të vitit 2021, raporton Reuters.

“Ata dështuan të ndërtonin infrastrukturën e nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë valën e parë nën kontroll,” tha David Nabarro i OBSH-së në një intervistë për gazetat zvicerane.

“Tani kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Nabarro, i cili bëri kandidoi për t’u bërë drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së në 2017.

Nabarro veçoi veprimin e Zvicrës për të lejuar ski, me maska në gondola ndërkohë që shtetet e tjera alpine si Austria i kanë mbyllur resortet e skive. Nabarro tha se Zvicra mund të arrijë një “nivel shumë të lartë sëmundjesh dhe vdekjesh”.

“Sapo normat e infeksionit të ulen, dhe ato do të ulen, atëherë ne mund të jemi aq të lirë sa të duam”, u citua Nabarro të thoshte nga Solothurner Zeitung. “Por tani? A duhet të hapen vendpushimet e skive? Në cilat kushte? ”

Nabarro përgëzoi përgjigjen e vendeve aziatike si Koreja e Jugut, ku infeksionet tani janë relativisht të ulëta: “Njerëzit janë plotësisht të angazhuar, ata marrin masa që e bëjnë të vështirë për virusin. Ata mbajnë distancën, mbajnë maska, izolohen kur janë të sëmurë, lajnë duart dhe sipërfaqet. Ata mbrojnë grupet më të rrezikuara ”.

Nabarro gjithashtu tha se Azia nuk i hoqi kufizimet para kohe.

“Ju duhet të prisni derisa numrat e rasteve të jenë të ulëta”, tha ai. “Reagimi i Evropës ishte i paplotë”.