BREAKING NEWS

Katër fëmijë të mitur transportohen drejt spitalit të Durrësit, policia zbardh detajet e para të ngjarjes së rëndë

Katër fëmijë të mitur transportohen drejt spitalit të
x
BREAKING NEWS

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në festën e pavarësisë së Amerikës: Është e turpshme

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në
x
BREAKING NEWS

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”, Kreshnik Spahiu jep lajmin e madh: Faleminderit Zot

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”,
x
BREAKING NEWS

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa infektime dhe humbje jete janë shënuar në 24 orët e fundit nga COVID

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti bën kthesën e madhe javën e ardhshme, ja çfarë pritet të ndodhë

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti
x
BREAKING NEWS

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën deklaratën e fortë për dy politikanët

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën
x
BREAKING NEWS

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti bën kthesën e papritur, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti
x
BREAKING NEWS

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje Perëndimin: Do ta merrni përgjigjen në vetëm një sekondë!

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje
x

Bota

Zyrtari i lartë në BE shkakton “tërmet” në Itali, nis gjuetinë për “miqtë e Putinit”: Të mos fshihen, ja kush janë politikanët që i kanë hapur rrugë luftës në Ukrainë

Zyrtari i lartë në BE shkakton “tërmet” në

Sapo ushtria ruse pushtoi Ukrainën, duke tërhequr të gjithë Evropën në një luftë sa të çmendur aq edhe të përgjakshme, filloi menjëherë gjuetia për miqtë e Carit. Një operacion mediatik që synon të synojë jo vetëm mbështetësit e Vladimir Putinit dhe "arsyet" e tij të çmendura, por edhe këdo që ka pasur marrëdhënie me Kremlinin në të kaluarën ose ka punuar për të nxitur dialogun midis Rusisë dhe fuqive Perëndimore. Listat reale të ndaluara janë të ekspozuara në gazeta. Nga ana tjetër, në mesin e progresistëve, e gjitha ishte një largim dhe më pas drejtimi i gishtit drejt liderëve kundërshtarë, duke i akuzuar ata, jo shumë fshehurazi, se i kishin hapur rrugën luftës në Ukrainë. Një sulm i papritur ka ardhur nga nënkryetari i Komisionit të Bashkimit Evropian Frans Timmermans. Ky i fundit u bëri thirrje “miqve të Putinit, po në Itali”, të deklaronin se “gabuam” në vend që të fshiheshin nën tavolinë.

Shpërthejnë polemikat

E gjithë kjo situatë i ka fillesat më herët. Para Krimesë, para luftës në Donbas, para sanksioneve. Ajo u shënua nga një përpjekje e vazhdueshme për ta afruar Kremlinin me Bashkimin Evropian. Lufta e Ftohtë ishte zhdukur prej kohësh dhe ishte e mundur të mendohej për rindërtimin e marrëdhënieve, jo vetëm në nivel tregtar. Tensionet nuk munguan as atëherë, është e dukshme, por hapja e Rusisë ndaj Perëndimit dukej e mundur. Sulmet e Carit shkatërruan këto përpjekje dhe me kalimin e viteve diplomacia është bërë gjithnjë e më e vështirë. Megjithatë, pavarësisht pushtimeve dhe sanksioneve, marrëdhëniet me liderët evropianë nuk kanë pushuar kurrë. Në të vërtetë: pikërisht në momentet më të vështira, nuk mungonte diplomacia “paralele” për ta rikthyer Carin më afër Perëndimit, siç dëshmohet nga udhëtimi i Silvio Berlusconit në Krime në 2015. Një rrugë e tentuar jo vetëm nga drejtuesit e qendrës së djathtë. Në fillim të vitit 2014, ishte Enrico Letta ai që vizitoi Putinin dhe më pas, muaj më vonë, ishte radha e Romano Prodit që të pritej në Kremlin. Ishte data 18 dhjetor 2014 dhe në tavolinë ishte edhe dosja e Ukrainës ku konflikti në Donbass u ndez nga mesi i prillit. Për Timmermans, megjithatë, "miqtë e Putinit" janë vetëm populistët. Dhe midis tyre, në veçanti, Matteo Salvini . Ai nuk ia përmend kurrë emrin, por rezervon një aludim mjaft transparent për të. "Miqtë e Putinit janë shumë të qetë tani," thotë ai edhe gjysmë ore në Rai3. “Nuk i kam dëgjuar ende faljet e tyre, as në Itali, janë nën tavolinë, por duhet të jenë më të qartë dhe të thonë ‘Të dashur miq italianë, gabuam, nuk do të veshim më bluzat e Putinit”.  Referenca është për një foto të vjetër të postuar shtatë vjet më parë nga lideri i Ligës dhe e cila e portretizon atë në Sheshin e Kuq të veshur me bluzën fyese. "Ishte e pavend dhe e papërshtatshme", përgjigjet nga afër deputeti i Carroccio, Lorenzo Fontana. "Kujdesuni për të papunët, kurseni frymën tuaj për diçka më konstruktive dhe më të dobishme për komunitetet", tha ai.

Nderimet italiane

Po aq konsistente sa do të ishte për Francën tërheqja e Legjionit të Nderit për Putin, ashtu edhe për Italinë duhen hequr dekoratat dhe nderimet që iu dhanë bankierëve, sipërmarrësve, politikanëve dhe ministrave rusë. Ato variojnë nga Urdhri i Meritës i Republikës Italiane, më i larti i urdhrave të Republikës Italiane, i dhënë nga Presidenti i Republikës për të shpërblyer meritat e fituara ndaj Kombit, tek Urdhri i Yllit të Italisë, që u jepet qytetarëve që kanë fituar merita të veçanta në promovimin e marrëdhënieve të miqësisë dhe bashkëpunimit midis Italisë dhe vendit ku operojnë. Që nga viti 2014, viti i pushtimit të Krimesë dhe sanksioneve të para ndaj Rusisë, Italia u ka shpërndarë 30 medalje të tilla personave të regjimit rus. Midis tyre, në vitin 2016, nderimet u dhanë edhe komandantit të Alisher Usmanov, pronar i gjigantit industrial Metalloinvest dhe i gazetës Kommersant, në vitin 2017 zëdhënësit të Putinit, Dmitry Peskov dhe Igor Sechin, kreut të kompanisë së naftës Rosneft.