Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mish, makarona, bukë gruri, s’jemi në kamp internimi, por në dasmë”, letra ironike për partinë

Postuar: 10/01/2018 - 11:45

“Jetojmë shumë mirë, tani e njohëm me të vërtetë kush është partinë dhe pushteti” Një i internuar në kampin famëkeq tela me gjemba të Tepelenës, ka zgjedhur një mënyrë origjinale për të shfaqur protestën e tij kundrejt kushteve të jetëses në këtë kamp. Letra e tij është shkruar me ironi.

Ai nuk ankohet, por “lavdëron” kushtet “e mira” të këtij kampi, se nuk i mungonte asgjë atje, se me ushqim ishte shumë mirë, se po hante mish, çaj, makarana, se po vishej mirë, etj. Për të gjitha këto, ai thotë se tani e kishte njohur mirë partinë dhe pushtetin (shprehje që përsëritet disa herë).

Letra e të internurit, ndryshe nga të tjerët nuk kërkon asgjë, por vetëm lavdëron “kushtet” e mira të kampit, në kohën kur gjendja në këtë kamp ishte shumë e vështirë. Nëse i internuari do shkruante gjendjen në formën e vërtetë të saj, ky veprim mund të merrej për agjitacion e mund të dënohej. Për këtë arsye, kjo formë e maskuar revolte, është ndër më të rrallat e vërejtura në letrat e të internuarve. 

Kampi tela me gjemba i Tepelenës (1949-1953) është njëri nga më famëkeqët e këtij lloji që funksionuan në Shqipëri nga marsi 1945 e deri në tetor 1953. Kampet e këtij lloji ishin vende të izoluara, gati burgje, të përbëra në shumicë nga gra, pleq e fëmijë. Ato nuk ishin kampe pune të detyruar, pavarësisht se në raste të caktuara të internuarit janë përdorur për punë. Kampet e punës të konceptuara për punime bonifikuese, ndërtim e më vonë në miniera, si ato të ngritura në Jubë, Beden, Maliq, Shtyllas, kanalin Peqin-Kavajë, Tërbuf, Tiranë, Bulqizë, etj, kanë karakter tjetër dhe nuk duhen ngatërruar me kampet tela me gjemba.
***
Tepelenë, 30.3.1952
I shtrenjti komandant z.Enver, udhëheqësi dhe drita e syve të popullit shqiptar. Unë i internuari Fezo Dajlan Llënga nga katundi Koshnicë, Lokaliteti Bozhigrad, Rrethi Korçë, marr iniciativën 
t’ju shkruaj për sa më poshtë vijon:
Jam arrestuar nga organet e Sigurimit të Shtetit më 20 gusht 1950 dhe pa (u) marrë në pyetje jam drejtuar për në kamp. Sigurisht, kam qenë fajtor karshi partisë dhe pushtetit, por do t’i jem mirënjohës për jetë partisë dhe pushtetit pasi nuk kam qenë i aftë as për familjen time, as për partinë dhe pushtetin, mbasi unë tani e njoha partinë.
Cila është partia mbasi unë në shtëpi nuk kam pirë kurrë çaj, mish haja tri herë në mot. Kurse në kamp kemi përditë çaj, mish, oriz, makarona, bukë gruri, rroba, këpucë. Përveç këtyre, sipas punës shpërblehemi dhe me të holla.

Doktori na vjen në (çdo) javë. Unë them me plot bindje se nuk jemi në kamp, por jemi në dasmë. Dëgjojmë kampet ja jashtme çeqin për copën e bukës. Këtu na jep të kuptojmë cila është partia. Vetëm se kam merakun e familjes, pasi rrjedh nga një shtresë e varfër, nuk kam asnjë përkrahje. Kam nënën 70-vjeçe, kam bashkëshorten dhe dy djem, më i madhi 4 vjeç. Se unë për veten time këtë ushqim nuk e kam patur. Kur të lirohem, sa të më tregojnë shokët e partisë në fshat se cila është partia, do t’ua tregoj unë, mbasi unë këtu në kamp e njoha shumë mirë cila është partia, pasi ka unë kam shërbyer në ushtrinë kombëtare më 15 korrik 1944 dhe jam liruar më 15 shkurti 1947, por nuk e kisha njohur mirë cila ishte partia. Por në kamp e njoha partinë, për hir të partisë dhe të pushtetit tonë të dashur, zemra ime dëshiron të marrë pjesë në lumin e Matit ku do bëhet hidrocentrali. Të marr edhe unë pjesë si gjithë populli shqiptar.

Rrofsh sa malet i shtrenjti komandant që hoqe popullin shqiptar në luftë dhe sot e heq për lumturinë.

Rroftë partia (e) lavdishme komuniste!

Rroftë Stalini i madh, direku i paqes në botë!

Mbetem dhe nderime dhe bindje,

I internuari Fezo Dajlan Llënga/ Kastriot Dervishi

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 33

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2018 - 07:57

Enver Hoxha në vitin 1965 nisi një valë sulmesh ndaj të gjithë shteteve të fuqishme në botë. Gazeta zbardh pjesën e tretë të bisedës s137 tij me kryeministrin kinez Çu En Lai, ku shihet se si diktatori shqiptar sulmon Bashkimin Sovjetik, SHBA, Italinë, Poloninë apo dhe Gjermaninë.

Postuar: 17/03/2018 - 09:22

Zbardhet pjesa e dytë nga vizita e kryeministrit kinez Çu En Lai në Shqipëri më 1965.

Postuar: 16/03/2018 - 08:27

Zbardhen detajet e vizitës së Çu En Lait në Shqipëri më 1965, ja kërkesat e Hoxhës për Kinën dhe sulmet ndaj SHBA dhe Bashkimit Sovjetik

Postuar: 15/03/2018 - 08:24

Enver Hoxha pas prishjes së bashkëpunimit Shqipëri-Bashkimi Sovjetik, nisi një seri sulmesh të ashpra ndaj Nikita Hrushovit.

Postuar: 14/03/2018 - 08:29

Zbardhen të tjera detaje nga takimet e Enver Hoxhës me përfaqësuesit e Koresë së Veriut.

Postuar: 13/03/2018 - 09:08

Shqipëria, Kina dhe Koreja e Veriut, pas vitit 1961 u rreshtuan hapur kundër politikave të Bashkimit Sovjetik.

Postuar: 11/03/2018 - 08:26

Më 7 maj 1964 Enver Hoxha pret delegacionin e Koresë së Veriut dhe diskutojnë politikat e brendshme e të jashtme të Hrushovit, të cilat sollën rritje të tolerim