Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Bombardoni qendrën historike të Tiranës”/ Ja si e refuzuan britanikët urdhrin e Mehmet Shehut në 1944

Postuar: 03/08/2018 - 10:38

Studiuesi Erald Kapri, i cili në fokusin e tij janë arkivat britanike, ka publikuar një histori të pa treguar më parë.

Në debatin për Teatrin Kombëtar, Kapri shkruan në një postim në Facebook,  se ushtria britanike kishte refuzuar urdhrin e Mehmet Shehut, për të bombarduar qendrën e Trianës, në fund vitin e 19944-ës.

Sipas tij në nëntor, para largimit të ushtrisë gjermani, Tirana ishte një zonë lufte dhe ishin hedhur mbi 140 bomba, nga Sauku në Vorë, por në qendra historike e Tiranës nuk ishte prekur.

Postimi i plotë:

Kjo eshte nje histori e patreguar per Teatrin Kombetar. Ne betejen e Tiranes, Mehmet Shehu e rrethoi kryeqytetin me 3 mije forca partizane dhe per 3 jave u zhvilluan luftime ne periferi te saj. Prane tij ishte Majori Britanik Oliver i cili koordinonte sulmet ajrore dhe per 10 dite, mbi 240 bomba u hodhen nga aviacioni britanik, nga Sauku ne Vore. Forcat gjermane nuk e leshonin qendren e Tiranes dhe i flustruar nga pamundesia e marrjes se qendres se saj, Mehmet Shehu kerkon borbardimin e zones historike te Tiranes. Shtabi gjerman ndodhej tek pallati i Princeshave, trupat e tjera mbanin ministrite dhe Bulevardin. Majori Britanik e refuzoi dhe nuk pranoi te borbardoje qendren e Tiranes, duke shpetuar me vetedije zonen historike te Tiranes. Mengjesin e dates 17 nentor 1944, kur gjermanet ishin terhequr, Majori Oliver beri kete foto te qendres se Tiranes ne taracen e Hotel Dajtit. Edhe pse luftimet ishin te ashpra, ajo nuk u prek dhe Teatri, ne te djathte te fotos, nuk ka asnje shenje plumbi dhe u ruaj ne gjendje optimale. Kjo histori duhet te na sherbeje per te vleresuar ato qe kemi, dhe Teatri Kombetar eshte nje nder to, qe duhet konservuar dhe ruajtur me fanatizem.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 35

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 16:33

Enver Hoxha është një prej figurave të politikës shqiptare që do të mbahet mend gjatë ndër breza.Figura e tij do të ngjallë gjithnjë kuriozitet ndër shqiptarë dhe çdo gjë që lidhet me të.

Postuar: 18/11/2018 - 07:27

Amerikanët kanë nxjerrë në dritë detaje se si ndikoi në Shqipëri përplasja mes Bashkimit Sovjetik

Postuar: 17/11/2018 - 07:09

Amerikanët kanë ecur me plane të detajuar për të rrëzuar regjimin komunist në vend.

Postuar: 16/11/2018 - 07:05

Amerikanët i kanë kushtuar një rëndësi shumë të madhe ish-Mbretit Zog.

Postuar: 15/11/2018 - 07:06

Mit’hat Frashëri është një figurë që ka zënë hapësirë dhe më arkivat amerikane.

Postuar: 14/11/2018 - 07:02

 Amerikanët kanë dhënë detaje mbi kosto e operacioneve të CIA për rrëzimin e regjimit komuni

Postuar: 13/11/2018 - 07:08

Aktivitetet e CIA gjatë regjimit komunist, por dhe Komitetit për Shqipërinë e Lirë për rrëzimin e