Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E rrallë/ Motrat e mbretit Zog në Muzeun e Vjenës për Skënderbeun

E rrallë/  Motrat e mbretit Zog në Muzeun e Vjenës për Skënderbeun

Postuar: 28/09/2016 - 17:55

Studiuesi dhe gazetari Armand Plaka ka publikuar një tjetër foto të rrallë në profilin e tij në Facebook.

Këtë herë në qendër të vëmendjes të studiuesit Plaka janë motrat e mbretit Ahmet Zogu të cilat në vitin 1937 patën ndërmarrë një udhëtim të gjatë njohës në Europë e SHBA, për të cilat shtypi shqiptar tashmë pas demokracisë ka raportuar në detaje.

Shkrimi i plotë i Armand Plakës: 

Tashmë ka hyrë në histori dhe veç Konicës e Zoi Xoxës, të cilët patën rastin t’i shoqërojnë fizikisht e të shkruajnë kujtime në lidhje me to, ishin dhe vetë gazetat e kohës, të cilat i bënë një jehonë të jashtëzakonshme turneut transatlantik të motrave të Mbretit të Shqiptarëve. Kërshëria e shtypit perëndimor shpesh u shoqërua edhe me kritika, por në përgjithësi raportimi ishte pozitiv, dashamirës dhe realist. Ishte viti 1937 dhe duket se Mbretëria Shqiptare po investonte edhe në imazh për të përjetuar tashmë një fazë tjetër pas 9 vjetësh themelim. Megjithëse është raportuar në hollësi mbi vizitën e tyre, duke gërmuar në arkivat e gazetave perëndimore të kohës, më la shumë mbresa një foto e rrallë nga një revistë e mirënjohur vjeneze, e cila shfaq motrat ( princeshat) e Mbretit Zog ndërsa kundronin nën interpretimin plot pasion të drejtorit të Muzeut të Vjenës, Dr. Gross, përkrenaren dhe shpatën e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ky set i dy objekteve më të çmuara ndër shqiptarët, do të mund ta shihte dritën e ekspozimit shumë dekada më vonë, për një periudhë të limituar edhe në Muzeun tonë Kombëtar, në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Nuk dua të futem në diskutime, por besoj se foto në fjalë shpreh më së miri përmbushjen e një axhende të mirëprogramuar dhe me objektiva kombëtariste dhe jo të një axhende të hartuar “sipas dëshirave e pasioneve të ditës të disa zonjushave të llastuara”, sikurse do të shpreheshin disa kritikë. Foto më rezulton e pabotuar më parë dhe i përket majit të vitit të largët 1937.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 65

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 02/11/2016 - 08:08

Kohët e fundit në shtyp ka pasur disa artikuj mbi vdekjen e Nako Spirut, një nga drejtuesit e regjimit komunist në vitet e para të tij. Në vendin tonë ka mjaft ngjarje, sidomos ato të lidhura me vdekje kriminale që kanë mbetur të pazbuluara apo të pasqaruara.

Enver Hoxha aplikoi për vizë franceze për t’i shpëtuar Shehut (FOTO-LAJM)

Postuar: 13/10/2016 - 21:22

Studiuesi Armand Plaka ka publikuar në faqen e tij në ‘Facebook’ një faksimile të rrallë të CIA-s. 

Postuar: 09/10/2016 - 08:48

(Me rastin e 70-vjetorit, Tiranë, 6-13 tetor 1946 – 2016)

Vijon nga numri i kaluar...

Kur Shqipëria luante në Kampionatin Ballkanik të Futbollit

Postuar: 08/10/2016 - 08:55

Nga Skifter KËLLIÇI Në vend të prologut Kur më 19 qershor të këtij viti Sadiku shënoi të vetmin gol që na dha fitoren kundër Rumanisë, në ndeshjen e grupit

Postuar: 25/09/2016 - 09:00

Një pjesë e madhe e shqiptarëve të larguar jashtë vendit, gjatë regjimit komunist, bashkëpunuan me CIA.

Arkiva e CIA, ja si nisën rebelimet kundër Hoxhës më 1951, sulme ndaj ushtrisë dhe karvaneve me ushqime, përballja me grupet e Mehmet Shehut

Postuar: 24/09/2016 - 08:33

Enver Hoxha nuk ka qenë gjithmonë i qetë në drejtimin me dhunë të vendit. Në vitin 1951, në Shqipëri operonin një sërë grupesh rebele që luftonin kundër tij.

Një karikaturë e rrallë e vitit 1913  , Plaka: Të kujtojmë kontributet e harruara

Postuar: 23/09/2016 - 17:21

Një tjetër detaj i interesant sjell studiuesi dhe gazetari Armand Plaka për publikun.