Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fati tragjik i motrave të Ahmet Zogut/ Detaje të dhimbshme nga jeta e tyre

Postuar: 30/08/2018 - 11:28

Mbreti Zog kishte 6 motra, Princeshë Adile, Princeshë Nafije, Princeshë Senije, Princeshë Myzejen, Princeshë Ruhije dhe Princeshë Maxhide.

Referuar faqes zyrtare të Familjes Mbretërore, ato qenë të parat në shoqërinë shqiptare që dolën në plazh me kostume banje europiane.

Por cilat ishin motrat e Zogut?

-Princeshe Adile (1893-1966) u martua me Emin Bej Agolli-Doshishti dhe paten tre djem ( Salih, Hysein, Sherafedin) dhe dy vajza (Teri, Danush). Ajo iu perkushtua familjes dhe te gjithe bashke jetuan ne Angli. Vitet e fundit te jetes i kaloi ne Paris prane djalit te saj te pamartuar, Salih.

-Princeshe Nafije (1896-1955)u martua me Ceno Bej Kryeziun. Ata paten nje djale, Esatin ose sic njihet ndryshe, Princ Tati. Ceno Bej u vra me 1927 ne Prage ku kryente sherbimin si ambasador. Pas vdekjes se tij, Princesha se bashku me te birin jetuan ne Pallatin Mbreteror prane Mbretit Zog, si edhe ne ekzil ku nuk u ndane nga Familja Mbreterore. Princesha nderroi jete ne Kairo.

-Princeshe Senija (1903-1969) me 1936 u martua me Princ Mehmet Abid te Turqise, djalin e Sulltan Abdulhamid II. Per fat te keq kjo martese nuk rezultoi e lumtur ndaj cifti u divorcua. Ata nuk paten femije. Princesha qendroi prane vellait dhe motrave pjesen tjeter te jetes. Tete vitet e fundit i kaloi ne Kane ku edhe nderroi jete vetem nje jave pas humbjes se motres se saj, Princeshes Myzejen.

-Princeshe Myzejen (1905-1969) gjithashtu nuk u martua kurre. Ajo jetoi gjithe jeten prane Familjes Mbreterore. Tete vitet e fundit i kaloi ne Kane, ne vilen ku jetonte me dy motrat e saj, Senije dhe Maxhide.

-Princeshe Ruhija (1906 -1948) nuk u martua kurre. Ajo qendroi prane te vellait dhe motrave gjate viteve te ekzilit. Nderroi jete ne Kairo pas nje lufte te gjate me kancerin. Fale Mbretit Faruk ajo pati nje ceremoni mortore zyrtare.

-Princeshe Maxhide (1907-1969) pati te njejtin fat me motrat e saj. Ajo gjithashtu nuk u martua. Jetoi me Familjen Mbreterore deri me 1961, me pas me te motrat deri sa mbylli syte ne Kane pas nje kome prej te ciles nuk u zgjua kurre.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 07:07

Amerikanët kanë zbardhur detaje sa i takon marrëdhënieve të tensionuar mes Shqipërisë së drejtuar nga Enver Hoxha dhe Jugosllavisë.

Postuar: 21/11/2018 - 07:08

CIA i ka kushtuar një rëndësi të madhe dhe hetimeve për ushtrinë shqiptare.

Postuar: 20/11/2018 - 07:06

Amerikanët kanë zbardhur detaje mbi dënimin që ju bë një numri të madh qytetarësh që kishin bashk

Postuar: 19/11/2018 - 16:33

Enver Hoxha është një prej figurave të politikës shqiptare që do të mbahet mend gjatë ndër brez

Postuar: 18/11/2018 - 07:27

Amerikanët kanë nxjerrë në dritë detaje se si ndikoi në Shqipëri përplasja mes Bashkimit Sovjetik

Postuar: 17/11/2018 - 07:09

Amerikanët kanë ecur me plane të detajuar për të rrëzuar regjimin komunist në vend.

Postuar: 16/11/2018 - 07:05

Amerikanët i kanë kushtuar një rëndësi shumë të madhe ish-Mbretit Zog.