Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Historia e Diplomacisë Shqiptare”/ Zbulohet dokumenti i vitit 1922 për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA

Postuar: 28/07/2018 - 15:39

“Historia e Diplomacisë Shqiptare” sjell këtë javë në arkivën online materialet përkatëse që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA, proces që u finalizua më 28 korrik 1922.

Në korrik 1926 emërohet Ministri i parëe Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica, i cili hapi Legatën shqiptare në SHBA, dhe kreu këtë detyrë deri pak muaj pas pushtimit të Shqipërisë.

Gjatë kësaj periudhe u nënshkruan disa marrëveshje midis dy vendeve, ku mund të veçojmë disa prej tyre si: traktati mbi njohjen e pasaportave amerikane shtetasve amerikanë me origjinë shqiptare, traktati mbi suprimimin e taksës së vizës për pasaportat shqiptare dhe amerikane të përsonave joemigrantë, traktati i arbitrazhit, traktati i miqësisë për paqen e përgjithshme, traktati i neutralitetit, traktati i ekstradimit të përsonave keqbërës, ej.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/01/2019 - 07:15

Një ndër dokumentet më të fundit të deklasifikuara nga CIA është dhe një raport mbi situatën politiko-ekonomiko-shoqërore në Shqipëri në vitet 1998.

Postuar: 23/01/2019 - 07:14

CIA ka dhënë detaje nga përplasjet që kanë ndodhur mes ushtrisë komuniste dhe agjentëve të saj.

Postuar: 22/01/2019 - 07:15

Shërbimi i Inteligjent Amerikan ka zbardhur prapaskenat e prishjes së bashkëpunimit mes Shqipëris

Postuar: 20/01/2019 - 08:45

Amerikanët kanë dhënë detaje mbi qëllimet që ata kishin gjatë operacioneve për rrëzimin e regjimi

Postuar: 19/01/2019 - 07:16

 Amerikanët kanë deklaruar se pushtetin pas çlirimit të Shqipërisë e morën një grup njerëzis

Postuar: 18/01/2019 - 07:12

Amerikanët kanë dhënë detajet mbi operacionet e CIA në vendin tonë.