Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kurt Kola: Qemal Stafën e vrau Enver Hoxha, Dita e Dëshmorëve jo në 5 Maj

Kurt Kola: Qemal Stafën e vrau Enver Hoxha, Dita e Dëshmorëve jo në 5 Maj

Postuar: 03/05/2014 - 10:44

Kreu i Partisë “Rruga e Lirisë”, ish i përndjekuri politik, Kurt Kola, ka dhënë një deklaratë, që vë në pikëpyetje 5 Majin. Kola deklaron se komunistin Qemal Stafa e vrau Enver Hoxha, ashtu siç vrau një sërë figurash të tjera, për të siguruar pozitat e tij pas Luftës Nacional Çlirimtare. Kurt Kola shprehet se Dita e Dëshmorëve nuk duhet të përkujtohet më 5 Maj vetëm se në këtë datë u vra komunisti Qemal Stafa. Sipas tij, historia e popullit shqiptar është shtrembëruar, ndërsa theksoi se Dita e Dëshmorëve duhet të caktohet që nga 7 prilli 1939 kur Italia fashiste pushtoi Shqipërinë. “Që Dita e Dëshmorëve të përcaktohet më 5 maj, për mua nuk ka asnjë vlerë. Luftërat për pavarësi kanë filluar me kohë. Ne kemi qenë gjithmonë të pushtuar. Nëse nuk mund ta përcaktojmë Ditën e Dëshmorëve më datë 20 kur u zhvillua lufta e Vlorës, duhet ta përcaktojmë nga 7 prilli i 1939. Më 7 prill në bregdet nuk u luftua vetëm në Durrës, nuk u vra vetëm Mujo Ulqinaku, por janë vrarë shqiptarë të tjerë dhe u vranë 800 italianë.
 
Pse Dita e Dëshmorëve duhet të caktohet më 5 maj kur u vra Qemal Stafa?! Ne shqiptarët e kemi shkatërruar historinë tonë. Historia i takon popullit, i jep vlerë kombit. Ne nuk dimë të përcaktojmë as ditën e pavarësisë. Dita e Dëshmorëve është një pikëpyetje e madhe; nuk duhet që një pjesë të fyhen dhe një pjesë të nderohen. Te Varrezat e Dëshmorëve, duhet të jetë edhe një varrezë tjetër, ku të prehen ata që u vranë nga komunizmi”, u shpreh Kola. Ai akuzoi diktatorin Enver Hoxha për vrasjen e një sërë figurave dhe se bashkëpunoi me Jugosllavinë, politikë e cila ndikoi në humbjen e Kosovës. “Lufta Nacional Çlirimtare ka një pikëpyetje lidhur me kontradiktat që kishin partitë, Partia e Ballit dhe e Legalitetit. Enver Hoxha bashkëpunoi me Jugosllavinë dhe humbëm Kosovën. Ai mban përgjegjësi për vrasjen e figurave që i eliminoi gjatë luftës, si Qemal Stafën. Ai aplikoi diktaturën duke vrarë nacionalistët. Morri në shpatulla një luftë ndaj popullit të tij. Enver Hoxhën e ka rrëzuar populli shqiptar, duke e tërhequr zvarrë”, tha Kola. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 5. Total votes: 52

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/09/2018 - 07:17

CIA ka nxjerrë në dritë të tjera informacione sa i takon zhvillimeve në Shqipërinë Komuniste.

Postuar: 23/09/2018 - 07:33

CIA ka treguar detaje nga përplasjet mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik më 1992 sa i takon mar

Postuar: 22/09/2018 - 07:12

CIA kishte menduar të gjitha alternativat për të rrëzuar regjimin komunist.

Postuar: 21/09/2018 - 07:11

CIA amerikane ka pasur të dhëna të plota sa i takon zhvillime të Shqipërisë gjatë periudhës komun

Postuar: 20/09/2018 - 09:27

Në vitin 1947 CIA paralajmëroi se mund të krijohej Federata Ballkanike dhe Shqipëria të ishte pje

Postuar: 19/09/2018 - 07:18

Për amerikanët, komunistët erdhën në pushtet përmes dredhive.